Kontakttánc
Az érintés tánca a kontaktimprovizáció, aminek terápiás hatása is van. Földvári Eszter tánctanárral és táncostársaival beszélgettünk táncról, érintésről és az önismereti útról, amin elindíthat a kontakttánc.
Jámbor Eszter
Azt hallgatjuk már jó ideje, hogy családbarát országban élünk, ám közben a törvények és szabályok nem ezt mutatják, amikor a nőknek ártanak. Mert ha a nők nincsenek jól, akkor a családok, és végső soron a társadalom sincs jól. Jámbor Eszterrel, a Testsuli gazdájával márciusban beszélgettünk.
Tóth Orsi
„Az, hogy három gyerekkel fogok rohangálni, nem volt benne a pakliban” – Tóth Orsi a kétezres években minden évben legalább két nagyjátékfilmben szerepelt. A neve összefonódott Mundruczó Kornéléval, akinek állandó színésznője, alkotótársa volt. Tóth Orsiról azonban évek óta alig hallani, most viszont a Kálmán-nap főszerepében láthatjuk viszont. Mi történt vele? Megkérdeztük.
Melegh Noémi Napsugár
Közgazdászként végzett, harminc elmúlt, amikor gyakornok lett egy hírportálnál, ma pedig nem győzik díjazni érzékeny és mély fotósorozatait, amelyeket évekig készít. Melegh Noémi Napsugár a tavalyi év Hemző-díjasa, aki idén több sajtófotó-helyezést is elhozott, most pedig megnyitotta a hátrányos helyzetű vidéki fiatalokról szóló Így láthatsz meg engemet című kiállítását a Capa Központban. Interjúnkban a fotók érzékenyítő hatásáról, szalmabálán sminkelésről, az unikornisról mint univerzális szimbólumról, a könnygáz izgalmáról és tenyérre rajzolt expozíciós értékekről mesélt, miután letette ránézésre is embertelen súlyú fotóstáskáját.
Horváth Dezső András
„Azt a kurva, ez azért kemény.” Ez volt Horváth András Dezső első gondolata, amikor a megjelenés után végre egyben is elolvasta saját, Legjobban a nőktől féltem című regényét. Érthető: nem is a szűrő nélküli szexjelenetek miatt, hanem azért, mert a könyv közben olyasmikről szól, amiket általában harapófogóval kell kihúzni a férfiakból, például trauma okozta merevedési zavarokról, alkohol- és potencianövelő-függőségről, apahiányról, és arról, milyen felszabadító tud lenni, ha egy nő az első randin közli, hogy menstruál, tehát aznap biztos nem lesz semmi. Az újságíróból lett forgatókönyvíróból lett regényíróval beszélgettünk.
Drag Queen Hungary
A verseny, ahol az volt a legkevésbé érdekes, hogy ki nyeri meg: ha idegenkedsz a drag kultúrától, és magadtól sosem mennél ilyen buliba, akkor is van mit tanulnod a drag queenektől. Így nézett ki a magyarországi szépségverseny a színfalak mögül.
Rákay Philip
Orbán Viktor szereti a filmeket? Hívtak politikusokat a Most vagy soha! premierjére? Ez egy kurzusfilm? Szoboravatás lesz a Petőfi-film vagy több annál? Buszoztatnak majd rá iskolásokat? A kérdéseinkre Rákay Philip kreatív producer válaszolt, aki azt is elmondta, mi a közös Petőfi Sándorban és benne.
Miklósi Gábor történelemtanár
Mindenkinek van egy története, amit megéri elmesélni. Miklósi László a történelmet úgy oktatja, mint senki más: családi ereklyéket hozat be a gyerekekkel az iskolába, és beszélgetnek róluk. Elmesélte, milyen hatása van mindennek.
Légrádi Gergely író
Légrádi Gergely háromgyerekes apa, ügyvéd, író, választottbíró, egyetemi oktató, az e-Színház vezetője – felsorolni is nehéz, milyen szerteágazó a tevékenysége. Frissen megjelent Falaink című könyve kapcsán ültünk le beszélgetni Gergellyel, hogy megtudjuk tőle, hogyan lehet ilyen sok rétegben élni, alkotni, ahogy ő teszi, és hogy megkérdezzük, milyen társadalmi problémákat vet fel az új regénye.
Tilla és Thuróczy Szabolcs
Mély barátság köti össze Till Attilát és Thuróczy Szabolcsot, ami már-már egy házasságra emlékezteti őket. Régen sokat ittak együtt, de 7-8 éve már alkohol nélkül beszélgetnek, bár Szabi évente egyszer, Tilla szülinapján azért megjegyzi, hogy „Már megint Coca Colával koccintunk”. Új filmjük, az És mi van Tomival? az alkoholizmusról szól, de eszük ágában sincs prédikálni. Interjú.
Bíró Gábor
Bíró Dánielről első pillantásra nem az édesapja ugrik be. Amint belemelegszik a sztorizásba, azonnal egyértelmű, hogy ő a „Kisbíró” – még a gesztusai, mimikája is az édesapjára, az ország egyik méltán leghíresebb séfjére, Bíró Lajosra emlékeztetnek. Na és miből lesz a cserebogár? Bíró Dánielt több év útkeresés után egy budai étterem, a Zazie konyhájának élén találjuk, még mindig pimaszul fiatalon. Mindössze 28 évesen megmutathatja séfként, milyen tudást hozott Nyugat-Európából – és otthonról.
Steampunk
A 19. században elképzelték, milyen a jövő, és ez annyira izgalmasan hangzott, hogy sokan a mai napig abban a bizonyos jövőben élnek. Cilinderek, extrém ékszerek és kiegészítők tömkelege, esernyők, mágia és csodálatos tárgyakká álmodott hulladék: ez a steampunk, egy rejtett, kicsi, de annál élénkebb szubkultúra. Magyarországon is.
Árvíz
2024 egyik nagy eseménye a szerencsére tragédia nélkül levonult árvíz volt. Miután túl voltunk a nehezén, óvatosan kimondhattuk, hogy az áradó Duna rengeteg örömet okozott a fővárosiaknak. Lehet, hogy ebből rendszert kellene csinálni – persze árvíz nélkül. Addig is képekben mutatjuk, mi történt azon a bizonyos héten.
Ki a magyar?
Mutatunk tizenöt portrét október 23-áról: el tudod dönteni, kik a valódi magyarok, és kik azok, akik idegen érdekeket szolgálnak? Mi el tudtuk, az eredmény pedig egészen meglepő!
Mészöly Anna
A szülei féltették a színészi pályától, ezért felvételizni sem szerették volna elengedni, ma már a Miskolci Nemzeti Színház egyik vezető színésznője. A Fekete pont című filmben nyújtott alakításáért a Locarnoi Nemzetközi Filmfesztiválon díjazták. Mészöly Annát kérdeztük Adrien Brody magyartudásáról, és persze arról, hogy a Fekete pont tanító nénijeként hogyan bírt el sok-sok gyerekkel.
Fétis
A fétisek világát tévhitek, mítoszok és előítéletek övezik a társadalomban, pedig valójában ez egy olyan közösség, ahol önmaguk lehetnek az emberek szabadon. Ellátogattunk egy fétisklubba és részt vettünk egy partin, ahol bepillanthattunk a fétisvilág, a kink és a BDSM kis szeletébe.
A portugál sziklaművész
Ha Sziszifusz művész lett volna: 8 éve készíti kőszobrait Lisszabon partján egy nyugdíjas. Pédro – csak így ismerik, a teljes nevét nem tudjuk – egy barátjával kezdte egymásra pakolni a partra sodort köveket, a projekt pedig azóta is tart. Hiába múlt el hetven, azóta is minden nap a parton alkot, és nem kér cserébe semmit. Sőt, egyáltalán nem szólal meg.
Tűzijáték tűzijáték nélkül
Oké, hogy eltolták a tűzijátékot, de mit csinálunk addig a gyerekkel? Az időjárásra tekintettel az utolsó pillanatig lebegtették, megtartják-e idén a durrogtatást, úgy, hogy közben már tízezrek várták a műsort a rakpartokon. Végigfotóztuk a napot, amiben maga a tűzijáték volt a legkevésbé érdekes.
Bolega Niki
Bolega Niki tapasztalt portréfotós, akit az introvertált lelke és az ADHD-ja terelt ki az utcára, hogy lelassuljon és egyszerű, de csodálatos épületfotókat készítsen, rajtuk minél több betonnal és minél kevesebb emberrel. Aztán jöttek a víztornyok, amelyekbe évekkel ezelőtt beleszeretett, és amelyekből mára százat összefotózott, a képekből pedig most könyv lett. A 100 víztorony óda az elmúlt évszázadok építészeti bravúrjaihoz, üzenet, hogy figyeljünk az értékeinkre, és terápia, amelyből nagyon sokat tanult. Interjú a világ talán legjobb víztoronyportrésával.
Futni mentem
„Itt semminek sincs következménye, illetve mindennek következménye van” – Tenki Réka, Lovas Rozi és Trill Beatrix mesélt nekünk túlhajszoltságról, sportról és váratlan helyzetekről. Ketten közülük Magyarország legelfoglaltabb színésznői, a harmadik pedig hamarosan az lesz. Tenki Réka, Lovas Rozi és Trill Beatrix a Futni mentemben először játszottak együtt, és egyből testvéreket alakítottak. A társaságukban azonnal feltűnik, hogy tényleg olyan közvetlenek egymással, mintha testvérek lennének. Problémák, örömök és vágyak egy jókedvű beszélgetésben.
Majális
Május elseje: a Városligetben: fotók csodálatos emberekről, akik pontosan tudják, hogy csodálatosak, és ez leírhatatlanul üdítő ebben a bjutifilterekkel tönkretett világban.
Ellenőrök az amnesztia napján
Kedden nem büntettek a BKK ellenőrei, helyette kitűzőket osztogattak, hátha változik a bliccelők hozzáállása. Csatlakoztunk két munkatársukhoz – mindketten sokat látott, a helyzeteket fanyar humorral kezelő anyák –, akik elképesztő sztorikat meséltek arról, milyen érzés metrós és „felszínes” ellenőrként – és persze nőként – nap mint nap megküzdeni a magyarázkodással. Vagy azzal, hogy az utas megeszi a hamis bérletet, amikor lebuktatják.
Celeste Dalla Porta
Amikor a Malénában Monica Bellucci megjelent a vásznon, egy szexszimbólum, egy díva születését láthattuk. Olaszország azóta is keresi az új díváját. Most végre megtalálta: a Parthenopé – Nápoly szépe főszereplője, a lenyűgöző szépségű Celeste Dalla Porta Budapestre is elkísérte a filmjét. Interjú szépségről, tudásról, vágyakozásról és karácsonyi szülinapról.
Hogyan tudnék élni nélküled?
„Mindenki gyorsan nézze meg a filmünket, mielőtt mind meghalunk!” Bulis egy forgatás nyáron a Balaton partján? Csak eljátszották a barátságukat vagy az életben is barátok? Megpróbálták utánozni Demjén Ferenc énekstílusát? Mit gondolnak a ’90-es évekről és a nosztalgiáról? A Hogyan tudnék élni nélküled? három bajkeverőjével, Ember Márkkal, Marics Petivel és Kirády Marcellel beszélgettünk.
The post Ellenőrszigor, erekcióregény, árvízi flört: így láttuk az embereket 2024-ben first appeared on nlc.