Revíziós allűröket lát bele Magyarország Nemzeti Atlaszába Gordan Grlić-Radman horvát külügyminiszter, mert abban az egész Kárpát-medencére vonatkozó térképek is vannak. A horvát diplomácia vezetője azon akadt ki, hogy Balogh István magyar NATO-nagykövet az atlaszt adta ajándékba brüsszeli kollégáinak, köztük a horvát NATO-nagykövetnek is.
„Teljesen helytelennek tartom, hogy Magyarország állandó képviselője karácsonyi ajándékként átadja Magyarország Nemzeti Atlaszát brüsszeli állandó NATO-képviselőtársainak. Tartalmát részletesebben elemezzük, de rendkívül szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei elé kerüljön egy vitatott atlasz, amelyben igaz, hogy Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitathatók”
– posztolta a horvát külügyminiszter, jelezve, hogy „erről az elfogadhatatlan cselekedetről ” romániai, szlovákiai és szlovéniai kollégáival is tárgyalni fog.
Hogy miért szeretné újra összerántani a kisantantot, és mit talál sértőnek az atlaszban konkrétan, már nem derül ki Gordan Grlić-Radman szavaiból.
A Telex azt írja, hogy a szlovén külügy szerint egy 2021-ben kiadott angol nyelvű atlaszról van szó, amely a National Atlas of Hungary sorozatban jelent meg:
A kötet a Kárpát-medence terület történetét és térképeit mutatja be, amely Magyarország jelenlegi határain túli területeket is ábrázol
– közölte a szlovén minisztérium.
A leírás alapján Magyarország Nemzeti Atlaszának angol nyelvű verziójáról van szó, arról a gigantikus és nagyon reprezentatív munkáról, ami nagyjából a magyar geográfia és térképészet legalaposabb lenyomata. Kifejezetten szakmai, bár a nagyközönségnek is érdekes munka, irredenta nosztalgiát nyomokban sem tartalmaz – már ha valaki nem kifejezetten ezt szeretné belelátni abba, hogy egy tudományos atlasz a történelmi előzményeket és a térbeli kontextust is bemutatja.
Az atlasz (a 2021-es kiadási év alapján a harmadik, társadalomföldrajzzal foglalkozó kötetről van szó) online is fent van teljes terjedelemben, úgyhogy ezt bárki csekkolhatja. A szerkesztők leírása alapján „a nemzeti atlasz egy-egy ország, nemzet „személyi igazolványa”, a zászló, a címer és a himnusz mellett a legfontosabb nemzeti jelképek egyike… a lehetőségek függvényében nem csupán Magyarország, hanem hazánk, a Kárpát-medence vonatkozásában mutatja be a természet, a társadalom és a gazdaság dinamikus térszerkezetét”.