Lencseleves, lencsesaláta, lencsefőzelék… Újév napján még az is lencsét eszik, aki egyébként nem babonás, nehogy pont ezen múljon az anyagi helyzete jobbra fordulása. Egyébként meg, addig sem kell gondolkozni a menün, amíg ilyen, már-már kőbe vésett népszokások vezetik a kezünket.
A lencseleves mindazonáltal jó étel, finom, meleg, belülről simogatja az előző este kissé szétcsapott gyomrot, tápláló, hús nélkül is tele van fehérjével és nem is bonyolult elkészíteni. Ha pedig még kolbászt is teszünk bele, akkor aztán tényleg mindent megtettünk, lencse is volt, disznó is volt, már csak a pénzesőt kell várnunk.
Szerencsére ilyentájt az élelmiszerüzletek is gondolnak az anyagi helyzetünk fellendítésére, mert az nekik is jól jön, így különösebben nem is kell keresni a lencsét, ott van szem előtt, hegyekben áll, nehogy véletlenül elfeledkezzünk róla. Nyugodtan megvehetjük hetekkel, sőt akár évekkel korábban, biztos, hogy nem fog megromlani. Ha moly van a kamránkban, tegyük át inkább dunsztosüvegbe, biztos, ami biztos.
A hagyományos kolbászos lencseleves receptje
A lencseleves elkészítéséhez nem kell semmi konyhai trükk, beszerezhetetlen hozzávaló vagy flikk-flakk, ez egy egyszerű, magyar leves. Kell hozzá lencse, hagyma, leveszöldség meg kolbász, szóval csupa olyasmi, ami egyébként is akadhat otthon, mert ugye a bölcsesség ma is érvényes: ha kolbász van, minden van.
Ha akarod, beáztathatod előre a lencsét, de ha elfelejtetted, üsse kő, ígérjük, hogy anélkül is hamar megfő, és már kezdődhet is a boldog új év!
Hozzávalók:
fél kg lencse
1 szál sárgarépa
1 szál petrezselyemgyökér
arasznyi kolbász – vagy amennyi kolbásszal szeretjük
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 evőkanál olaj
5 dkg liszt
2 dl tejföl
1 teáskanál cukor
édes fűszerpaprika
babérlevél
tárkony
só
Elkészítése:
A lencsét átválogatjuk, megmossuk majd beáztatjuk vagy sem. Feltesszük főni egy nagyobb (3-4 literes) fazék vízben, beletesszük a babérlevelet és a tárkonyt is. Negyedóra múlva mehetnek bele a hasábokra vágott zöldségek és a karikára vágott kolbász, meg egy kis cukor, ami jobban kihozza az ízeket. Sózzuk. Addig főzzük, míg meg nem puhul a lencse.
Elkészítjük a hagymás-tejfölös rántást: az olajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, rádobjuk az apróra vágott fokhagymát és a fűszerpaprikát, hagyjuk, hogy feloldódjon a zsiradékban, majd rátesszük a lisztet is és addig sütjük, végig kevergetve, míg zsemleszínű nem lesz. Ekkor hozzáadjuk a tejfölt is, elkeverjük, felengedjük némi hideg vízzel és sűrű kevergetés közepette beleöntjük a levesbe.
Kész is a levesünk, innentől kezdve nagy baj már nem érhet minket az új évben. Vagy ha igen, legalább ettünk egy jót.
The post Eszményien sűrű és laktató lencseleves jó sok kolbásszal first appeared on nlc.