Az Európai Unió Bíróságához akar fordulni Lengyelország, miután Magyarország menedékjogot adott Marcin Romanowski ellenzéki politikusnak, aki ellen 11 pontban emeltek vádat – közölte egy interjúban a lengyel külügyminiszter-helyettes, Andrzej Szejna. „Eltökéltek vagyunk az ügyben” – tette hozzá.
Andrzej Szejna szerint a menedékjoggal „Magyarország egyértelműen megsértette az őszinte együttműködés elvét”, amelyet az Európai Unióról szóló szerződés rögzít, és amely előírja a tagállamok számára, hogy „egymás teljes kölcsönös tiszteletben tartása mellett” biztosítsák az európai jog betartását. Ezért élnek azzal a lehetőséggel, hogy a Bíróság elé citálják Magyarországot. Ehhez először az Európai Bizottsághoz kell fordulniuk, amely véleményt ad ki az ügyről, utána mehetnek a bíróságra.
A PiS volt miniszterhelyettesét, Marcin Romanowskit több tízmilliárd forintnyi közpénz ellopása mellett azzal vádolták meg, hogy részt vett egy szervezett bűnözői csoportban, a bűnözést jövedelemforrásként használta és visszaélt hatalmával. Miután a politikus bujkálni kezdett, európai elfogatóparancsot adtak ki ellene. Ezek után felbukkant Magyarországon, ahol menedékjogot kért. Ezt arra hivatkozva kapta meg, hogy Lengyelországban nem kapna tisztességes eljárást.
A történtek után a lengyel külügyminisztérium tiltakozó jegyzéket adott át a magyar nagykövetnek, és „határozatlan idejű konzultációra” berendelte varsói nagykövetét, hozzátéve, hogy „egyelőre nem lesz lengyel nagykövet Budapesten”.
Donald Tusk miniszterelnök múlt héten beszélt Orbán Viktorral, de a részleteket nem árulta el.
Andrzej Szejna arról beszélt, jelenleg „nehézkesek” a kapcsolatok Magyarországgal, amelyet oroszbarátnak is nevezett. A menedékjogot barátságtalan lépésnek tartja, és szerint azzal Magyarország nagy kárt okozott magának. „Az európai elfogatóparancs közös vívmányunk, amely lehetetlenné teszi, hogy egy bűnöző az egyik uniós országból egy másikba meneküljön”.