Karácsony havában igazán megható film érkezik a Jeti Mozi műsorába, Ócsai Dorottya Teljes szívvel című hiánypótló dokumentumfilme, amely azt mutatja be páratlan mélységgel, hogy miért megy valaki nevelőszülőnek.
A film 3 szálon keresztül tárja nézője elé a magyar nevelőszülőség csodálatos, felelősségteljes, ugyanakkor erőt próbáló világát. Egy frissen a rendszerbe lépő, izgalommal, várakozással teli; egy gyakorlott, sok gyereket továbbengedő és jelenleg is többet nevelő nevelőszülő és egy, pár éve dolgozó, kiscsaládos nevelőszülő szemszögéből. A dokumentumfilm megmutatja a felkészülést, a folyamatos talpon állást és szól az elengedés módjáról és lelki folyamatairól. A Teljes szívvel vasárnaptól lesz elérhető a 444 aloldalán és Youtube csatornáján.
Ez a dokumentumfilm nem csak az általános nevelőszülő-hiány miatt aktuális, hanem azért is, mert a nevelőszülők kifogástalan életvitelét ellenőrző törvény bevezetése óta, még többen hagyták maguk mögött ezt a pályát. Pedig ahogy arra Ócsai Dorottya filmje is felhívja a figyelmet, Magyarországon a szabályozás szerint a családból kiemelt – 12 éven aluli – gyerekeket nevelőszülőknél kell elhelyezni. Csakhogy a film készülte idején, 2017-18-ban, több mint 20 000, a rendszerben levő gyerekre mindössze 5600 nevelőszülő jut. Ez nagyon kevés, a helyzet pedig azóta alig javult.
2023-ban a kórházban hagyott csecsemők száma ötven körüli mozgott, 2024-ben ez háromszázra ugrott, ami hatszoros emelkedést jelent. Ezeknek az újszülötteknek szerető családi légkörre és folyamatos ölelő gondoskodásra lenne szükségük, hogy megtanulják az egészséges kötődést.
Mivel a nevelőszülőség többnyire élethivatás, talán ez az oka, hogy toborzásra sem nagyon nő a jelentkezők száma. Noha az állam teljes állásként tekint rá és valamennyi fizetés is jár mellé, de ennek lelkileg és fizikailag is nagyon megterhelő munkának a szakmai megbecsültsége nagyon alacsony, pedig ez egy lelkileg különösen megterhelő feladat.
Gyermek és nevelőszülő között életre szóló kapcsolatok köttethetnek, úgy, hogy az elválás, örökbeadás folyamatosan ott lebeg a mindennapokban. A gyerekek sokszor lelkileg és testileg sérültek, nehezen kezelhetőek. Nevelésük valódi kihívás a befogadó családok számára, mégis egyértelműen a nevelőcsaládban való elhelyezés, szeretetteljes légkör a legmegfelelőbb átmeneti hely számukra.
A rendezőről
Ócsai Dorottya diplomáját a Színház és Filmművészeti Egyetemen szerezte. Első dokumentumfilmje a Teljes szívvel érzékenyen tárja fel a nevelőszülői lét kihívásait és érzelmi bonyolultságát.
Rendezőként fontosnak tartja, hogy szereplőivel empatikusan és őszintén dolgozzon,
ami lehetővé teszi az intim és hiteles történetek bemutatását. A Teljes szívvel
társadalmi érzékenyítő céllal készült, és hiánypótló az adott témában, mivel például a nevelőszülők áldozatos munkáját kevéssé ismeri a szélesebb közönség.
Az elmúlt években főleg executive producerként dolgozott a Free Monkeys
Produkcióban, amely televíziós műsorokat és online projekteket fejlesztett és gyártott. Az ő nevéhez is fűződik például az HBO Max-ra készült első magyar streamingre gyártott reality: A HÍD és több más műsor is.
Azzal a céllal indítottuk el a 444 aloldalát, a Jeti Mozit a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesületével (MADOKE) karöltve, hogy megjelenési felületet biztosítsunk olyan magyar dokumentumfilmeknek, amelyek néhány évvel a megjelenés után általában a fiókban végzik. Ezek legtöbbször díjnyertes, nagy sikerű dokumentumfilmek, de nehezen fellelhetők, miután lekerültek a mozivásznakról. A filmek nemcsak a Jeti Moziba, a 444 Youtube csatornájára is felkerülnek, ott elérhetők is maradnak.