A szokásoktól eltérve nem újévkor, hanem karácsonykor tartotta meg az elnöki tévés beszédet Sulyok Tamás, aki idén lett köztársasági elnök Novák Katalin lemondása után.
Sulyok – aki néhány napja arról beszélt, hogy azt kívánja mindenkinek, legalább annyira jól legyen, mint amilyen jól most ő van – úgy fogalmazott a beszéd elején „lelki alkatának is jobban megfelel, hogy nem az év eleji derű mámorában, hanem a karácsony meghitt örömében” mondhatja el a beszédét. És mivel olyan szerencséje van, hogy szabadságot élvez mikor adja elő beszédét, ezért a karácsony mellett döntött.
Ennek a beszédnek a jelentős része a bezárkózás veszélyeiről és a közösségek megtartásának kihívásairól szólt. Az elnök szerint ugyanis közösségeink halványulni látszanak, és napjaink vívmányai először az emberi kapcsolatokat kezdik ki,
„a technológiai fejlődés adta lehetőségekkel pedig könnyen kizárhatjuk magunkat az élet valóságából.”
Ezt a gondolatatmenetet azzal folytatta, hogy „ma már az ember meg tudja találni annak is az előfeltételeit, hogy ne legyen szüksége másokra, hogy ne kelljen a másikra számítania. De vajon akkor őrá lehet-e”. Ezért is van szüksége szerinte a közösségekre.
A konfliktust, konfliktusokat nem megnevezve beszélt arról, hogy „a háborús konfliktusok miatt már évek óta biztonsági fenyegetettséggel szembesülünk. A béke mellett is csak együtt, egységben állhatunk ki mindannyiunkért, köztük azokért a kárpátaljai magyar közösségekért is, amelyeknek már a harmadik békétlen karácsonyukat kell megélniük.”
Sulyok azzal folytatta, hogy az egyik legnagyobb kihívás manapság a fizikai és mentális egészség megőrzése, ez főként az életmódból, modern életkörülményekből fakadó egészségkárosító és „lélekromboló” hatásokról szól.
Szerinte ha már a külső békét hirdetjük, akkor nemzetünk belső békéjére is figyelemmel kell lennünk, és nem engedhetjük, hogy bármilyen érdekből is megosszanak vagy kijátsszanak minket egymás ellen. Sose tekintsünk egymásra, a másik magyarra ellenségként, mondta Sulyok, majd azzal folytatta, hogy egy egészségesebb és békésebb nemzet lehetne a cél 2025-re.
Minden különbségtől függetlenül kalkuláljuk bele egymást az életünkbe – zárta beszédét.