Közel 70 órás tárgyalássorozat után pénteken megállapodott a Volkswagen és a német fémipari dolgozók szakszervezete, az IG Metall egy átfogó takarékossági programról, írja a Franfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
A Volkswagennél jelentős létszámcsökkentés lesz, 2030-ig elbocsátanak 35 ezer embert, de nem zárnak be gyárakat, csak kisebb telephelyeket, valamint megállapodtak egy új foglalkoztatási garanciában is, ami kizárja a kötelező elbocsátásokat.
Az elbocsátásokkal egyidejűleg visszaállítják a foglalkoztatási garanciát, cserébe a munkavállalóknak le kell mondaniuk a közvetlen béremelésekről, és a bónuszokat is csökkenteni fogják. Cserébe a cégnek kirúgásokat szociálisan felelős módon, részleges nyugdíjazással és a végkielégítésekkel kell végrehajtani.
„Az eredmény azt mutatja, hogy a Volkswagennél a dolgozók akarata ellenére végrehajtott változtatások kudarcra vannak ítélve” – mondta a szakszervezet főtárgyalója, Thorsten Gröger. A lap azt írta, vállalati körök szerint a megállapodás „történelmi jelentőségű”.
A VW korábbi tervei szerint, legalább három németországi gyárat bezárt volna, több ezer dolgozó kirúgása mellett 10 százalékkal csökkentették volna a béreket is. Erre a szakszervezetnél óriási figyelmeztető sztrájkkal válaszoltak. Az Audi és Porsche vállalatokat is magában foglaló VW-csoport Németország legnagyobb munkaadója, közel 300 ezer alkalmazottal az országban, akik közül mintegy 120+10 ezerre vonatkozik kollektív szerződés (a plusz tízezer magyarázata, hogy a szászországi VW Saxony vállalat ennyi dolgozójával 2021-ben a vállalati bérmegállapodáshoz való igazodásról állapodtak meg).
A VW a gyenge fogyasztói kereslettel, a belső égésű motorokról az elektromos járművekre való átállás költségeivel és a kínai verseny intenzív jelenlétével küzd. A vállalat a gyenge elektromosautó-eladásokat jelölte meg a drasztikus költségcsökkentési törekvések egyik fő okaként. (via hvg.hu)