„Örülhetnek, hogy Franciaországban vannak. Mert ha ez nem Franciaország lenne, maguk tízezerszer nagyobb szarban lennének”
– ezzel próbálta leszerelni Emmanuel Macron francia elnök a kritikákat az Indiai-óceánon lévő Mayotte-on, ahol a hétvégi ciklon súlyos pusztításokat végzett.
Macron azután utazott Mayotte-ra, hogy a Franciaországhoz tartozó szigetre december 14-én lecsapott a Chido ciklon. A katasztrófa után eleinte akár több ezer halottról is beszéltek, ehhez képest egyelőre csak 31 áldozatról tudni. Hogy a valóságban hányan haltak meg a természeti katasztrófában, bizonyára soha nem fog kiderülni: egyrészt, mert az iszlám hagyományok szerint sokakat a lehető leggyorsabban eltemettek, másrészt pedig, mert a legnagyobb pusztítás azokban a bádogvárosokban volt, ahol sok százezer, a Comore-szigetekről érkezett illegális bevándorló él, papírok és regisztráció nélkül.
Az otthon súlyos belpolitikai válsággal küzdő, a sikeres bizalmatlansági indítvány miatt miniszterelnökcserére kényszerülő Macron azért utazott csütörtökön Franciaország legszegényebb, tengeren túli megyéjébe, hogy lehetőség szerint megnyugtassa a kedélyeket. Ehhez képest a lemondását követelő tömeggel találkozott, akik azzal szembesítették, hogy egy hét után sincs iható víz, a minimális alapszolgáltatások is hiányoznak, a kilátásba helyezett segélyek még mindig nem jutottak el hozzájuk.
Macron ugyan „a tisztelet jeleként” kétnaposra hosszabbította az útját, mondván, ne érezzék úgy a helyiek, hogy „jövünk, nézünk és már el is megyünk”, de ehhez képest a kritikákra adott válaszában klasszikus gyarmattartói hangon beszélt, mint aki számára teljes jogú állampolgárok helyett csak koloncot jelentenek az emberek, akik még elégedetlenkednek is.
„Nincs még egy hely az Indiai-óceánon, ahol ennyit segítenének az embereknek, ez tény”
– mondta Macron, és arra figyelmeztette a tiltakozókat, hogy hálásak lehetnek Franciaországnak.
Mayotte Franciaország tengeren túli megyéje, polgárai ugyanúgy francia szavazók, mint a Strasbourgban vagy Nizzában élők – utóbbiaknak valószínűleg egyetlen francia politikus sem mondaná egy súlyos természeti katasztrófa után, hogy örülhetnek, amiért Franciaországhoz tartoznak, nem pedig a németekhez vagy az olaszokhoz.
A helyzetet gyorsan igyekezett kihasználni az egyébként nem éppen az afrikai franciák melletti hangzatos kiállásokról ismert jobbszél. „Micsoda megvetés és arrogancia ezekkel a franciákkal szemben, akik egy természeti katasztrófától szenvednek, amely Mayotte szigetét pusztítja!” – reagált Macron szavaira Christophe Bentz, a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés elnökhelyettese.