Az Országos Mentőszolgálat egy új segélyhívó rendszer tesztjét végzi, amelynek lényege, hogy mobilunk segítségével nemcsak szóban, hanem a telefon kamerájával videóban is kérhetünk segítséget. Az OMSZ szerdai háttérbeszélgetésén Győrfi Pál, a mentőszolgálat kommunikációs vezetője elmondta, a videóhívásos segélyhívó rendszert jelenleg Egerben tesztelik.
A videós azonosításhoz – amellett, hogy erre megfelelő telefon szükséges – az is kell, hogy a mobilra letöltsük az ÉletMentő appot, amelyet Győrfi tájékoztatása szerint már 700 ezren használnak. A rendszer előnye nemcsak az, hogy a mentésirányító kép alapján is dönteni tud a további ellátásról, hanem az is, hogy a rendszer be tudja azonosítani a hívó helyzetét, amelyet a mentésirányító is lát.
A szerdai sajtóeseményen Csató Gábor, az OMSZ igazgatója beszélt annak fontosságáról is, hogy az emberek jobban megértsék: nem minden esethez szükséges a mentő 15 percen belüli érkezése. A mentőszolgálathoz beérkező napi ötezer hívást egy ötszintű triázsrendszer alapján rangsorolják.
A P1 kategóriájába azok az esetek tartoznak, amelyek azonnali beavatkozás nélkül légzés- vagy keringésmegállással fenyegetnek. Ezen belül van kiemelt P1 kategória is: itt a beteg élete kizárólag azonnal megkezdett segítségnyújtással, például újraélesztéssel menthető meg.
A következő súlyossági szint a P2. Ide potenciálisan fenyegető állapot tartozik, gyors beavatkozást igényel. A P1-be és a P2-be tartozó esetek gyors mentési beavatkozást és kórházi ellátást igényelnek.
Azoknál az eseteknél, amelyek a P3-ba, a P4-be, illetve a P5-be sorolhatók (csonttörés, akut állapotromlás nélküli panaszok, torokgyulladás), nem kell a mentésirányítónak azonnal mentőt riasztani
– magyarázta Csató Gábor, aki hozzátette, ha a kevésbé súlyos esetekhez azonnal mentő érkezne, akkor az problémát okozhatna a súlyosabb esetek mentésénél.
Kiderült az is, hogy a legsúlyosabb, úgynevezett kiemelt P1-es eseteknél a mentő átlagosan 12,4 perc, a szintén sürgős esetnek számító P1-es kategóriába eső betegekhez pedig átlagosan 13,8 perc alatt érkezik ki, vagyis az OMSZ adatai szerint a legsúlyosabb esetekhez átlagban 15 percen belül érkezik meg a segítség a bejelentéstől számítva.
A P2 sürgősségi szinten a kiérkezési idő 20 perc körül van, P3 eseteknél 29 perc átlagosan. A legkevésbé sürgős P4 és P5 kategóriás esetekhez 39, illetve 41–45 perc alatt ér ki a mentő Magyarországon.
Csató Gábor azt is elmondta, hogy folyamatosan növekszik a betegigény az egészségügy és a mentés iránt. Idén 1,3 millió esetet láttak el a mentők, ami 2018-hoz képest több mint 18 százalékos emelkedés. Tavaly 1,26 millió esetszámot regisztráltak az OMSZ-nél, ahol 2025-re további esetszám-növekedést prognosztizálnak.
Az OMSZ által szervezett alapellátási ügyelet kapcsán a háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy 700 felett van a szerződött háziorvosok száma, országosan a háziorvosok több mint 80 százaléka szerződött a mentőszolgálattal.
Ellátás az ünnepek alatt
Győrfi Pál azt hangsúlyozta, hogy a mentők a közelgő ünnepek alatt a 112-es segélyhívó rendszeren vagy az ÉletMentő applikáción keresztül is készenlétben állnak, a kevésbé súlyos, de a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható egészségügyi problémák esetére pedig az OMSZ által működtetett országosan egységes orvosi ügyeleti rendszer kész megoldást nyújtani. Az ügyelet központi száma országosan 1830.
Tekintettel az egyhetes munkaszüneti időszakra, az állandó kezelésre szorulóknak érdemes már előre gondoskodniuk a szükséges gyógyszereik háziorvosi felírásáról és beszerzéséről.
A kórházi és gyógyszertári ügyeletekről, a megfelelő betegutakról a betegek akár a surgossegi.info felületén is tájékozódhatnak, de egészségügyi problémák esetén az Egészségvonal, a LázBarát mobil app vagy a Semmelweis HELP applikáció is hasznos segítséget jelenthet.
The post Már teszteli az Országos Mentőszolgálat a videós segélyhívást first appeared on 24.hu.