Cikkünk frissül
Megkezdődött a jövő évi fővárosi költségvetés vitája a Fővárosi Közgyűlésben. A büdzsé három fő prioritása az önkormányzati dolgozók béremelésének, a szociális szolgáltatásoknak, köztük a lakásrezsi programnak és a szolidaritási támogatásnak, valamint a közszolgáltatásoknak a biztosítása, ami miatt nem akarnak mintegy 50 milliárd forintnak megfelelő szolidaritási hozzájárulást befizetni az államkasszába. Karácsony Gergely az előterjesztésében azt írja, a vita arról szól, megőrizhető Budapest önrendelkezése.
„Fenntarthatatlan egy település gazdálkodása, ha a folyó évi működési bevételek nem érik el a folyó évi működési kiadásokat. Budapest helyzete ez. És ezt a helyzetet a válságkezelés költségei mellett az évről évre növekvő kormányzati elvonások okozzák” – áll a főpolgármesteri előterjesztésben, melyet Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője néhány módosító befogadása, köztük a BKK-rendészet finanszírozása esetén, a főváros működőképessége érdekében tud támogatni, ahogy a Kétfarkú Kutya Párt is jelezte, hogy a frakciója elfogadja azt.
A Fidesz várhatóan nemmel szavaz majd, így
A nyomást növeli Magyar Péter pártjának fővárosi csapatán, hogy a fővárosi cégek 27 ezer dolgozóját tömörítő 17 szakszervezet sztrájkot lengettek be a béremelést előirányzó költségvetés elutasítása esetén. Karácsony szerint a költségvetést azért kell már a mai napon elfogadni, hogy a szakszervezetekkel kötött megállapodás értelmében a munkavállalók már januárban megkaphassák a 8+1 százalékos béremelést.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy múlt heti háttérbeszélgetésen kulcsfontosságúnak nevezte, hogy Budapest megnyerje a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos pert. Mint mondta, a városvezetésnek nincs B terve. Az Alkotmánybíróság októberi döntése szerint nem alaptörvény-ellenes a szolidaritási hozzájárulás kivetése, ugyanakkor a konkrét összeg megállapítása során meg kellett volna vizsgálni, hogy az nem lehetetleníti-e el az önkormányzatot a feladatai ellátásában. Kiss Ambrus szerint ez az ő igazukat erősíti a hozzájárulás elkobzó jellegét illetően, valamint segíti őket az államkincstárral folytatott közigazgatási perben, amely jövő év elején várható.
A költségvetéssel összefüggő előterjesztéseket egyben tárgyalják meg. A Fidesz megint azt javasolta, hogy az elmúlt ülések gyakorlatával szemben térjenek vissza ahhoz az ügyrendhez, hogy a javaslatok megvitatása után szavazzanak, és ne a napirend lezárása után, de Karácsony ellenállt, így újból késő délután, estébe hajlóan születhet döntés valamennyi kérdésről.
Az MKKP társelnökének, Kovács Gergelynek az előterjesztése nyomán karácsonyi húzást tartottak az előző, novemberi végi közgyűlésén: a képviselőknek az ismert szabályok szerint egy mikulássapkából kellett kihúzni egy nevet, majd meglepni az illetőt karácsonyra valami aprósággal. Erre most került sor: Karácsony mindezt úgy vezényelte le, hogy elsőként maga adta át ajándékát saját húzottjának, a fideszes Szécsényi Dánielnek, majd ezután a Mennyből az angyal zenéjére sorra jártak a képviselők, és megajándékozták egymást (Szécsényi Dániel egyébként a tiszás frakcióvezetőhöz, Ordas Eszterhez lépett, Szentkirályi Alexandra a szintén tiszás Molnár Dánielt húzta, Vitézy pedig ha hiszik, ha nem, Karácsonyt).
A Tisza szerint Karácsonynak van igaza
A fővárosi bizottsági tagok letették az esküjüket, majd nem sokkal tíz óra előtt megkezdődött az ajándékozásnál hűvösebb hangulatú költségvetési vita. A fideszes Gulyás Gergely Kristóf rögtön az elején közölte, hogy sokkban van, hiszen törvénytelen költségvetést készül elfogadni „a DK, Tiszás többség”. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy Karácsonyék azzal számolnak, hogy a szolidaritási adót nem kell teljes egészében befizetni (a teljes 89 milliárdos összegből 50-et túladóztatásra hivatkozva nem akarnak elutalni Karácsonyék), hiszen erről egyelőre nem született bírósági döntés. Bírálta azt is, hogy nem önálló napirendi pontként, hanem az egyik javaslattal együtt akar szavazni az új SZMSZ-ről. Szerinte ezzel engedett a tiszások zsarolásának, akik addig nem hajlandóak támogatni semmit, amíg nem változik a közgyűlés szervezeti és működési szabályzata.
Mondják ki a kormánypárti képviselők, hogy 51 milliárd forintot honnan vegyünk ki a költségvetésből azért, hogy az önök által tévesen meghatározott törvényességi szempontnak megfeleljünk. Csökkentsük a harmadára a közösségi közlekedés fővárosi finanszírozását? Zárjuk be az összes színházat, hajléktalanszállót, ne világítsunk, ne takarítsunk, ne adjunk kaját az időseknek és a gyerekotthonokban lakóknak? Nagyjából ennyi 51 milliárd forint, talán kicsit kevesebb is
– mondta Karácsony, hozzátéve, hogy sokkal több pénzt vonnak el, mint Tarlós István ideje alatt.
Ezt követően Vitézy kért szót, aki a saját, Karácsony által befogadott módosítóiról beszélt: többet költene a BKK-rendészetre, az állatvédelemre, a külső kerületek útfelújítására. A tiszás Ordas Eszter arról beszélt, hogy a 2025-ös költségvetést kényszerhelyzetben tárgyalják, mivel a Fidesz két éve szisztematikusan arra törekszik, hogy ellehetetlenítse kétmillió budapesti polgár életét. „Az Alkotmánybíróság a főváros álláspontját igazolja. Egyértelmű, hogy a szolidaritási hozzájárulás teljes befizetése a budapesti közszolgáltatások teljes ellehetetlenítésével járna.
A valódi áruló Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-frakció és Orbán Viktor
– állt bele keményen a Fideszbe Ordas (a tiszásoktól szokatlanul éles hangú felszólalást némileg karcolta, hogy amikor felszólította Szentkirályit és frakcióját arra, hogy fejezze be a mellébeszélést, véletlenül Fidesz helyett Tiszát mondott).
Ordas kijelentette, hogy amennyiben átmegy a módosítjuk, megszavazzák a költségvetést, mire Karácsony elmondta, hogy a maga részéről azt. A tiszás módosító lényege, hogy a szolidaritási adóról szóló per végén, a bíróság jogerős döntése nyomán felülvizsgálhatóvá válik a költségvetés. Ezzel a költségvetési vita rögtön az elején komoly fordulatot vett, hiszen a Tisza támogatásával egyből kényelmes többsége lett az előterjesztésnek: amennyiben a Karácsonyt támogató ellenzéki pártok frakciói, a Kutyapárt, Vitézyék és a Tisza is igennel szavaz, 33-ból 23 szavazattal mehet át a költségvetés. Ez az eddigi tapasztalatokhoz képest egy szokatlanul széles szavazási koalíció lenne.
Kiss Ambrus szerint az alkotmánybírósági határozatból azt vezeti le, hogy a szolidaritási hozzájárulás kifizetése lenne törvénytelen, és nem a mostani költségvetés az. Ő is felsorolta, hogy milyen közszolgáltatásokat kellene leállítani ahhoz, hogy kifizethető legyen a kormány által várt összeg – egyebek mellett az óvodákra, a színházakra és mozikra, valamint a temetkezésre elkülönített összeget is nullázni kellene.
Szentkirályi Alexandra elmondta, hogy felolvasó robotként használja Magyar Péter a fővárosi képviselőit, mivel szerinte a pártelnök Facebook-posztját olvasta fel az imént Ordas Eszter. „Fejezze be a mellébeszélést a Tisza, öntsünk tiszta vizet a pohárba: ismerjék be, hogy a Tisza-DK-Karácsony koalíció, talán most már Vitézy Dáviddal kiegészülve, felállt. Önök pontosan azt csinálják, amit már nyáron megmondtunk” – dorgálta meg a testületet a fideszes frakcióvezető, aki szerint ennek az együttműködésnek az eredménye egy „törvénytelen csődköltségvetés lesz”.
Döme Zsuzsanna, kutyapártos társelnök, Ferencváros alpolgármestere a Vitézy által kritizált részvételi költségvetés megtartása mellett érvelt, melyet az elmúlt öt év egyik legfontosabb innovációjának nevezett. Szerinte meg kell tartani a költségvetésnek ezt a kis szeletét, melyről közvetlenül a budapesti polgárok dönthetnek.
The post Fővárosi költségvetési vita: a Tisza Párt beállt Karácsony mögé, a frakciója megszavazza a jövő évi költségvetést first appeared on 24.hu.