A hetvenes években több mint 3000 csontmaradványt találtak egy 20 méter mély mészkőaknában az Egyesült Királyságban, a délnyugat-angliai Somerset megyében. Egy friss kutatás megállapította, hogy a csontok legalább 37 embertől származtak, újszülöttektől és felnőttektől egyaránt, a radiokarbonos kormeghatározás szerint pedig rendkívül kegyetlen gyilkosság áldozatai lettek, legalább négy évezreddel ezelőtt, a kora bronzkorban – írja a LiveScience.
A feltárást végző Rick Schulting, az Oxfordi Egyetem régésze és munkatársai részletes tanulmánya az Antiquity folyóiratban jelent meg, melyben arról írtak, az erőszakos halálesetek száma és a holttestek kiterjedt feldolgozása rendkívül szokatlan a bronzkori Nagy-Britanniában, és természetesen nem kapcsolódnak egyetlen ismert temetkezési szertartáshoz sem. Sokkal inkább kegyetlen bosszú állhat a tömeggyilkosság hátterében.
A kutatók által i.e. 2200-2000-re datált maradványokat közelről megvizsgálva a csoport megállapította, hogy a koponyák legalább 30 százaléka eltört a halál időpontja körül, ami arra utal, hogy sok ember erőszakos halált szenvedett. Ami azonban a halál után történt, az még borzasztóbb. A csontok nagyjából 20 százalékán vágásnyomok voltak: az egyik, koponya elülső csontján lévő nyomok a fejbőr eltávolítására, míg egy másik esetben, az alsó állkapcson látható vágás a nyelv eltávolítására utal.
A brutális tömeggyilkosság és a kannibalizmus oka nem világos. Schulting és társai szerint az erőszak mértéke azt jelezheti, hogy „a cselekmények megtorló jellegű volt, egy korábbi erőszakos eseményre vagy egy súlyos társadalmi tabu vélt megsértésére reagálva”. A mészárlás egyik oka az lehet, hogy pestist okozó baktériumot azonosítottak két, ott talált gyermek fogai között. A kutatók szerint az a tény, hogy legalább két ember pestisben szenvedett, „felveti annak lehetőségét, hogy a betegség fokozta a félelem érzését a régióban.”
The post Tömeggyilkosság és kannibalizmus nyomaira bukkantak egy ásatáson first appeared on 24.hu.