Az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények a felnőttkorúakra vonatkozó szabályokkal megegyezően soha nem évülnek el. Ezt szavazta meg a parlament egyhangúlag a kedd délutáni ülésén.
„Irgalmatlanul nehéz helyzetben van a Fidesz a Till-gyilkosság elévülése miatt, Orbánéknak extra rosszul jött az újabb »gyerekügy«, és máris próbálják a jogot kitekerni, hogy mentsék magukat” – írtuk szombaton a 24 év után megoldódni látszó gyilkossági ügy nyomán kialakult helyzetről. Mint közismert, egy F. János nevű férfi vállalta magára a gyilkosságot, aki az elkövetéskor maga is kiskorú volt, így a rendőrség szerint azóta elévült az ügy (az ügyészség szerint nem, így F.-et a bíróság letartóztatta, majd ő állítólag tagadni kezdte, hogy ő ölt volna).
Bár Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető pénteken még arról posztolt, hogy későbbre várható a Btk.-t módosító tervezetük, a javaslat mégis elkészült. A javaslatot a bizottság KDNP-s elnöke, Vejkey Imre jegyzi, és mindössze három paragrafusból áll, amiből a harmadik már a hatályba léptető rendelkezés (2025. január 1-jén lép életbe). A törvénymódosítást azzal indokolják, hogy a „felmerülő jogértelmezési bizonytalanságot megszüntesse, és egyértelművé tegye azt a következetes jogalkotói akaratot, amely szerint az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények – függetlenül attól, hogy azokat felnőttkorúak vagy fiatalkorúak követték el – soha nem évülnek el.”
A következetes jogalkotói szándékról szóló passzus ugyanakkor erősen megkérdőjelezhető annak fényében, hogy csütörtökön szintén az igazságügyi bizottság már elfogadott egy, szintén a Till-ügy kapcsán született, és az elévüléssel foglalkozó törvénymódosítót, amit viszont meg épp az ellenkezőjével indokoltak: „A javaslat értelmében a fiatalkorúakra vonatkozó speciális szabályok kiegészülnek azzal, hogy az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények a felnőttkorúakra vonatkozószabályokkal megegyezően soha nem évülnek el”.
A nagy kapkodás persze alighanem azzal is magyarázható, hogy a Fidesz szinte utolsóként, Magyar Péter, a Jobbik, Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter után lépett az ügyben, és a kezdeti bénultságot láthatóan túlmozgással próbálják kompenzálni. Miközben egyébként az új szabályozás egyike se lesz visszamenőleges hatályú, tehát a konkrét Till-ügyben marad a jogértelmezési bizonytalanság, az elévülés szabályainak egyszer így, másszor úgy értelmezése egészen a majd jogerős bírósági ítéletig.
A faramuci döntés hátteréről itt írtunk.