A karácsonyi nagytakarítás kevesek kedvence, mégis elkerülhetetlen kötelességként fenyeget bennünket az ünnep közeledtével. Kíváncsiak voltunk rá, vajon milyen bevált praktikákkal könnyíthetjük meg a dolgunkat, hogyan végezzük el a feladatot a lehető leggyorsabban és persze leglátványosabban. Profikhoz fordultunk tanácsokért.
A szekrény teteje a titkos porfészek
Zákány Hajnalka, a Clean&Fresh Home tulajdonosa több mint 7 éve foglalkozik professzionális takarítással. Mint mondja, a karácsonyi nagytakarítás egyik kihívása, hogy a fűtési szezonban különösen problémás lehet a lakásban szálló por. „A radiátorban és mögötte akár több tízéves por is összegyűlhet, ez pedig az egészségre is ártalmas. A meleg levegő pedig folyamatosan tolja felfelé ezeket a porszemeket, így nem csoda, ha azt tapasztaljuk, hogy minden gyorsan és könnyen porosodik” – magyarázza. Azt javasolja, gyakrabban érdemes időt és energiát szánnunk a szekrények tetejének áttörlésére is.
Sokan mondják, hogy egész délelőtt takarítanak, mégis gyorsan, már délutánra visszaszáll a por. Ez általában azért történik, mert egy kisebb huzat vagy légmozgás felkavarja a szekrény tetején összegyűlt porszemeket, melyek aztán leszállnak az alsóbb területekre.
Szintén fontos kérdés a megfelelő szerek használata. „Gyakran tapasztalom, hogy kárt teszünk a csapokban, lemarjuk a konyhapultot vagy akár szivaccsal karcoljuk a felületet. Pedig ez elkerülhető lenne, ha például szem előtt tartanánk, hogy például a hangyasav és sósav kárt tesz a krómozott felületeken, a citromsav nagyobb dózisban pedig szintén. Sokan esküsznek az ökoszerekre is, csakhogy ezek elsősorban a tiszta vizesblokkokban tudnak jól működni, nem pedig nagytakarítás során” – figyelmeztet Zákány Hajnalka.
És hogy hogyan tehetjük könnyebbé a dolgunkat a karácsonyi hajrában? Először is azt javasolja, takarítás előtt pakoljunk el minden fölösleges tárgyat. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a por miatt mindig fentről lefelé haladjunk. Az ablaktisztítás esetében pedig tradíció helyett inkább modern megoldást. „Régen papírral törölték át az üvegeket. Látszik is sajnos sok helyen a mai napig ennek karcolásos nyoma. Az ecetet is sokan szeretik, de annak idején azért használták azt, mert nem is nagyon volt más lehetőség. Én azt javaslom, válasszunk mosogatószeres vizet ablakmosáshoz, papír helyett pedig ablaklehúzót. Ezzel elkerülhetjük a csíkos üveget. Sőt a csíkosság megelőzésében az is segít, ha kitárjuk az ablakot, és tisztítás előtt megvárjuk, hogy az az üveg hőmérséklete páramentesen alkalmazkodjon” – fejti ki tanácsait.
Ablaktisztító a fényes felületekért
Kocsándi Kiara Jázmin 18 évesen kezdett el profin foglalkozni a takarítással, de már jóval fiatalabb korától kezdve motiválta, hogy megkönnyíthesse életét azoknak, akiknek hasonló szolgáltatásra van szükségük. A Warrior Cleanersszel meg is valósította ezt, és nem csupán átlagos takarításokat végeznek, hanem menthetetlennek tűnő, évek óta elhanyagolt helyiségeket és lakásokat varázsolnak újjá. Amikor arról kérdezem, mégis hogyan szánjuk rá magunkat szerinte az ünnep előtti nagytakarításra, két dolgot nevez meg legfontosabbként. A jó zenét, ami lendületet ad, és az időt az alapossághoz. „Ne akarjunk mindent egyetlen napra tenni, inkább osszuk el – javasolja. – Jó munkához sajnos valóban idő kell, bár persze az is kérdés, hogy mekkora a ingatlan, mennyi ideje nem került sor nagyobb takarításra, és egyáltalán mióta lakunk benne.” Mint mondja, szerinte érdemes valami igazán látványos dologgal kezdeni, hogy sikerélményünk legyen. Ő például az ablakokkal szokta igaz, szerinte hidegben érdemes akár át is gondolni, mennyire tudunk ettől eltekinteni, és inkább enyhébb napokra elodázni.
Kiara specialitása és kedvence egyébként a fürdőszoba. És úgy látja, nekünk is itt akad a legtöbb restanciánk.
Azt veszem észre, a legtöbb háztartásban a csempe az, ami gyakran kissé háttérbe szorul. Pedig ha havonta egyszer időt szánunk rá, akkor sokkal könnyebb szinten tartani, mint visszafordítani a folyamatot. A vízkő erősen képes beleivódni a csempébe, ekkor már tényleg nehéz eltávolítani.
Ő meggyőződéssel és sikerrel használja az ecetet is, azt mondja, a 20 százalékos, hígítatlan ecet még soha nem okozott számára csalódást. „Köveztek már meg ezért szakmabeliek, és sokan megdöbbennek, de makacs lerakódásnál én fémdörzsit is szoktam használni. A hiedelmekkel ellentétben nem lesz tőle baja csempének és a fémfelületnek sem, ha benedvesítjük. A takarításnak szerintem egyébként is alapja, hogy vízzel végezzük, ne pedig szárazon” – avat be.
Ha pedig igazán szeretnénk ragyogó, csillogó felületekkel elkápráztatni a vendégeket, akkor arra külön trükköt javasol. „Miután a vízkőoldás megtörtént, nemcsak szárazra törlöm a felületet, hanem ablaktisztítóval fújom be, majd papírtörlővel fényesítem. Az eredmény olyan lesz, mint a magazinokban” – árulja el a praktikát. Azt is javasolja, hogy ha a vendégek fogadása és a karácsonyi vacsora előtt csak egy-két óránk van összekapni a lakást, akkor elsősorban a konyhára és a mellékhelyiségekre érdemes koncentrálni, már csak a higiénia miatt is. Na meg persze a bejárati ajtó környékére, elvégre itt érkeznek az első benyomások. „De legtöbben úgysem ezt fogják nézni. A karácsony nem a külsőségekről szól, hanem a közös időről” – teszi hozzá mosolyogva.
Mikroszálas kendők és gőztisztítás
Petri Csilla még csak idén nyáron indította el a Petri Cleaninget, de máris foglalt minden egyes decemberi napja. Mint mondja, talán a pontosság, igényesség és megbízhatóság mellett az lehet a titok, hogy mélyen hisz az alaposságban és precízségben. Szerinte ez meghálálja magát a takarítások alkalmával is. „Mikroszálas kendőket használok, és rengeteg van belőle: minden felületre más és más. Külön kendőt veszek elő a szekrényajtóhoz és újabb darabot például a radiátorokhoz, majd mindegyiket fertőtlenítem is használat után. Felmosófejből is mindig több van nálam: mással kezelem a parkettát és mással a fürdőszobát. Ez a tisztaság mellett a higiénia miatt is nagyon fontos szerintem” – magyarázza a felszerelések változatosságának okát.
Külön trükköt vet be egyébként a csillogó járólapokra is: felmosás után ablaktisztítóval kezeli őket, hogy látványosabb legyen a fényességük.
A szanitereket és fényes, fürdőszobai és konyhai felületeket pedig a tisztítást követően ablaktisztítós kendővel törli csillogóra.
Rendszeresen alkalmaz gőztisztító gépet is a takarításokhoz. Ilyen eszközt a karácsonyi nagytakarításhoz akár kölcsönöznünk is érdemes, hiszen jóval látványosabb és szebb lesz a végeredmény. Nem is beszélve a valódi tisztaságról. „Alaposan tisztít, fertőtlenít és még friss illatot is ad. Ráadásul ha folttisztítás után áthaladunk rajta a felületen, akkor nem marad nyoma vagy pereme korábbi foltnak” – javasolja. Ha azonban nincs lehetőségünk hasonló gépet bevetni, akkor azt tanácsolja, legyünk fokozatosak a kárpitok foltjaival. Ne a legerősebb szerrel kezdjük a munkát, inkább gyengébbet próbáljunk meg hígítani, hogy minél nagyobb biztonsággal dolgozhassunk.
The post Profi takarítókat kérdeztünk: bevált tippek és módszerek, hogy túléld a karácsonyi nagytakarítást first appeared on nlc.