A Római Birodalom korai időszakában a kereszténység gyakorlása igencsak kockázatos volt: Néró császár ugyanis üldözte a keresztényeket a Krisztus utáni első században. Volt, akit keresztre feszítettek, másokat pedig harcra kényszerítettek a Colosseumban. Éppen ezért is meglepő, hogy egy németországi lelőhelyen felfedeztek egy 1800 éves ezüst amulettet, amely a szakértők szerint a kereszténység megjelenésének legrégebbi bizonyítéka az Alpoktól északra eső területeken, írja a Live Science.
A mindössze 3,5 centiméter hosszú amulett egy nagyon vékony ezüstlapot rejtett, amely fel volt tekerve. Ennek kigörgetése nem volt egyszerű feladat, ugyanis az évszázadok alatt sok redő képződött rajta, a kutatóknak mégis sikerült megmenteni a leletet, és megfejteni az azon szereplő szöveget, amely valahogy így hangzik magyarul:
Szent Titusz nevében. Szent, szent, szent! Jézus Krisztus, Isten Fia nevében! A világ Ura ellenáll minden támadásnak. Az Isten belépést enged a jólétbe. Az üdvösségnek ez az eszköze óvja meg azt az embert, aki átadja magát az Úr Jézus Krisztus, Isten Fia akaratának, hiszen Jézus Krisztus előtt minden térd meghajol: a mennyben, a földön és a föld alatt, és minden nyelv vallja (Jézus Krisztus).
Az amulettet a régészek egy férfi sírjában fedezték fel, aki i.sz. 230 és 270 között halt meg, és egy temetőben helyezték örök nyugalomra, Frankfurt külvárosában. Ezek az eszközök ekkoriban különleges célt szolgáltak, ugyanis orvosi ismeretek hiányában nagyrészt ezek gyógyították és védték az embereket a betegségek ellen.
Tine Rassalle bibliai régész szerint az ehhez hasonló amuletteket előszeretettel használták a késő ókorban, különösen a kelet-mediterrán világban, de a nyugat-római világban sokkal ritkábban fordultak elő ezek. Az amulett németországi felfedezése azonban most arra utal, hogy a keresztény eszmék korábban kezdhettek el behatolni a keleti területekre is. Nemrégiben egyébként Bulgáriában is hasonló leletet találtak, amely a 2. század végéről vagy a 3. század elejéről származhat.
A frankfurti felirat tudományos szenzáció. Büszkék lehetünk arra, hogy az Alpoktól északra az első keresztény lelet a mi városukból származik, főleg ilyen közel karácsonyhoz
– kommentálta a felfedezést Mike Josef frankfurti polgármester.
Az, hogy a Római Birodalom korai éveiben büntetés járt a kereszténység gyakorlásáért, a félelem légkörét teremtette meg, ami sokakat arra kényszerített, hogy titokban gyakorolják vallásukat, olyan eldugott helyeken, mint például a római katakombák. A kutatók szerint az a tény, hogy ezt a férfit a harmadik századi Németországban az amulettjével együtt temették el, azt jelentette, hogy hite nagyon fontos volt számára, és ezt a közössége is tiszteletben tartotta.
The post Egy rejtélyes amulett írhatja át a kereszténység történetét first appeared on 24.hu.