Az M85-ös végső szakaszával közvetlen kapcsolat jött létre az osztrák határ és a teljes magyar autópálya-rendszer között. Azzal, hogy a románok is a schengeni térségbe kerültek, „eltöröltük a román-magyar határt”, így a szombati soproni útátadást úgy is lehet tekinteni, hogy összekötötték a burgenlandi magyarokat az erdélyi magyarokkal.
Erről Orbán Viktor beszélt az MTI összefoglalója szerint Sopronban, az M85-ös autóút új szakasza és a Bécsi-dombi alagút átadásán.
Sopron csak akkor tudott fejlődni, ha össze volt kötve az őt körülvevő világgal, mondta a miniszterelnök. Orbán szerint Sopron térsége nemcsak az északot és a délt, hanem a keletet és a nyugatot is összeköti. Ami pedig igaz Sopronra, az igaz Magyarországra is: csak akkor tud fejlődni, ha képes kihasználni kedvező földrajzi helyzetét, ha nem elzárja, hanem összeköti magát az őt körülvevő világgal.
A miniszterelnök azt mondta, az elmúlt 15 évben a kormány 4200 milliárd forintot fordított közúti fejlesztésekre, 870 kilométernyi autópálya és autóút épült-bővült 2010 óta. Ma már 21 megyei jogú város érhető el négysávos úton, és számuk jövőre 22-re nő. Magyarországon az M85-ös autóúttal együtt 10 gyorsforgalmi út éri el az országhatárt, pedig 2010-ben csak három ilyen volt.
Az M85-ös autóút Fertőrákos csomópont–Sopron országhatár közötti kétszer kétsávos új szakaszának része a Bécsi-domb alatt átvezető 780 méter hosszú dupla közúti alagút. Az M85-os 4,12 kilométer hosszúságú szakasza bruttó 67,2 milliárd forintnyi állami forrásból valósult megvalósult meg. Az alagútpár építése 2020 októberében indult és 1360 napig tartott.
A fent említett Románia (és Bulgária) schengeni csatlakozásáról e hét közepén született meg a hivatalos döntés. (via MTI)