Soha nem volt még olyan magyar bűnügy, amelyben egy fiatalkorú gyilkolt, és csak évtizedek után derült ki, hogy ő volt. A közvélemény legalábbis nem ismer hasonlót. Till Tamás ügyével most váratlanul felszínre került egy ilyen, és kiderült, hogy a jogrendszer nincs összhangban a társadalom igazságérzetével. A Fidesznek politikailag extrán rosszul jön, hogy megint egy gyerek kárára elkövetett bűncselekményt úszhatna meg valaki. Úgyhogy gyors kármentésbe kezdett, és úgy tűnik, az eddig egyértelműnek tűnő jogrendszert is megpróbálja politikai indíttatásból kifacsarni.
A 18 éves Pénzes Henriettát 2006-ban brutális módon megölte a barátja egyik ismerőse. A 15 éves tettest órákon belül elfogták.
A 11 éves Kocsis Franciska eltűnését 2000. május 4-én jelentette be az édesapja. A lány holttestére két hét múlva találtak rá, pár napon belül pedig a gyilkosai is meglettek. Két iskolatársa, két gyerek ölte meg őt.
1997-ben két tizennégy éves lány leütött és halálra rugdosott egy taxist. A taxis gyilkosságként ismertt ügyben a tettesek órákon belül lebuktak.
A fenti elhíresült esetek jól mutatják azt, hogy a fiatalkorú gyilkosok általában órákon, de legfeljebb napokon belül meglesznek. Általában egyedül vagy velük egykorú ismerősükkel követik el a tettet, túl fiatalok ahhoz, hogy ne hagyjanak nyomot, hogy eltüntessék a holttestet, hogy aztán észrevétlenül meneküljenek, bujkáljanak, éljenek tovább.
Ráadásul eleve nincsenek is sokan, az ORFK statisztikái szerint évente 5-15, kiugró években 22-23 olyan emberölés van, amit fiatalkorú követ el.
A Till Tamás-gyilkosság így több szempontból is egy olyan egyedi eset volt, amilyenhez hasonlót nem találtunk a rendszerváltás utáni kriminalisztikában.
Már az is nagyon ritka, hogy egy tizenegy-két éves gyermek eltűnése után soha többé ne legyen meg a holttest. Hogy ne legyen semmiféle szembeötlő nyom, amin el lehet indulni – ne legyen egy haragos, egy gyanús iskolatárs, egy molesztáló, ne találjanak közlekedési baleseti maradványokat.
Nem csoda, hogy a sajtót folyamatosan lázban tartotta Till eltűnése, a szülők pedig közben végig reménykedtek, hogy a fiuk él. Esetleges elévülésről senki nem beszélt az ügyben, hiszen Till hivatalosan nem volt halott, de ha abból indulunk ki, hogy gyilkosság történt, akkor is, ilyen minősített emberölésnél, amelynél a bíró nagy eséllyel életfogytiglant szabna ki a tettesre, ez nem merült fel.
Aztán jött a váratlan fordulat. Nem csak hogy 24 év után meglett a holttest, hanem kiderült az is, hogy – a jelenlegi adatok, és vallomások szerint – a gyilkos 16 éves volt az elkövetéskor. A Till-ügy így már jogi szempontból is teljesen egyedi történet.