Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kitiltott az Egyesült Királyság egy kínai üzletembert, aki szoros kapcsolatot ápol András yorki herceggel. A H6 kóddal azonosított üzletember korábban megbízást kapott arra, hogy befektetőket keressen Kínában a herceg nevében, aki 2022-ben minden királyi és katonai rangjáról lemondott az Epstein-botrányban játszott szerepe miatt.
A most bejelentett döntést egy brit bíróság megerősítette, továbbá nyilvánosságra hozta az ügy részleteit. Az 50 éves H6-ot 2021. november 6-án állították meg a brit határon. Telefonjáról olyan dokumentumokat szereztek be, amelyek bizonyították, hogy András herceg felhatalmazta őt egy nemzetközi pénzügyi kezdeményezés létrehozására, melynek célja befektetők bevonása volt Kínából. A brit belügyminisztérium szerint H6 szándékosan elrejtette kapcsolatait a Kínai Kommunista Párttal és a Kommunista Párt egyik szervezetének számító United Front Work Departmenttel (UFWD), amelyet Peking külföldi befolyásának kiterjesztésére használ.
A bírósági döntés részletei szerint H6 közeli kapcsolatot ápolt III. Károly király öccsével, olyannyira, hogy még a herceg születésnapi összejövetelére is meghívást kapott. A bíróság szerint András herceg sebezhető helyzetben volt, és jelentős nyomás alatt állt, ami lehetővé tette, hogy H6 kihasználja a kapcsolatukat politikai befolyásszerzés céljából.
Kína fel van háborodva. „Egyes brit illetékesek előszeretettel gyártanak mindenféle kémhistóriát Kína ellen. Ezek célja Kína lejáratása és a kínai-brit kapcsolatok akadályozása” – áll a nagykövetség közleményében. Ebben hangsúlyozták, hogy a United Front Work Department célja a különböző népcsoportok és politikai pártok közötti együttműködés előmozdítása, nem pedig politikai beavatkozás más országok belügyeibe. Kína a kölcsönös tiszteleten és együttműködésen alapuló nemzetközi kapcsolatokat támogatja, és elutasítja a beavatkozásra vonatkozó vádakat.
András herceget már többször érte nyilvános bírálat a tehetős külföldiekhez fűződő kapcsolatai miatt, többen kifejezték aggodalmukat, hogy ezek a személyek megpróbálják bevásárolni magukat a királyi családba.
A yorki herceg hivatala közölte, hogy „minden kapcsolatot megszakított” a kínai kémkedéssel vádolt üzletemberrel, miután a kormánytól figyelmeztetést kapott. Hivatal állítja, hogy András herceg „hivatalos csatornákon keresztül” találkozott a férfival, és „soha semmi kényes természetű dologról nem esett szó”.
Nyilatkozatában nem részletezte, hogy mikor szüntette meg a kapcsolatot a férfival, és azt sem, hogy mennyi ideig tartott a kommunikációjuk. A Buckingham-palota nem kívánt nyilatkozni, mert nem járnak el a herceg nevében, hiszen már nem képviseli a családot. (BBC, MTI)