Telefonbeszélgetés Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel – ezzel a címmel adott ki szerdán közleményt a Kreml. Az orosz elnöki hivatal tájékoztatása szerint Vlagyimir Putyin és Orbán „megvitatta a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés számos aktuális kérdését, amely általában véve fokozatosan fejlődik”.
A Kreml szerint Putyin és Orbán „különös figyelmet fordítottak a kölcsönösen előnyös projektek további előmozdítására az energiaágazatban”. Erről részleteket nem közöltek, bár több dolog is adhatta aktualitását. Legnagyobb valószínűséggel a Paks II. atomerőmű eddig fix árasnak hitt építési költségeinek megemeléséről és annak finanszírozásáról lehetett szó – a 2014-es szerződés szerint a beruházás 12,5 milliárd euróba került volna, amiből 10 milliárd eurót államközi hitelszerződéssel az oroszok adnak, de az biztos, hogy az árat emelni fogják –, ám a Gazprombankot érintő és az orosz olajra tervezett amerikai szankciókról is szó lehetett.
A moszkvai közlemény szerint „alapos véleménycserére került sor ukrajnai kérdésekről. Orbán Viktor érdeklődését fejezte ki a válság politikai és diplomáciai megoldásának közös keresése iránt, figyelembe véve többek között a számos nyugati vezetővel való kapcsolatait.”
Válaszul Putyin „felvázolta alapvető értékelését az Ukrajna körüli helyzet jelenlegi alakulásáról és a kijevi rezsim destruktív irányvonaláról, amely továbbra is kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét”,
írja a közlemény, amely szerint a közel-keleti térségben kialakult feszült helyzetet a legutóbbi szíriai fejleményekkel összefüggésben is megvitatták. Mint ismert, Szíriában 54 év után bukott meg az Aszad-család Moszkva által végig támogatott kegyetlen diktatúrája, és Bassár el-Aszad nem meglepő módon Oroszországba menekült.
Azt, hogy a telefonbeszélgetés nem lehetett túl sikeres Orbán Viktor, jelzi, hogy a miniszterelnök csak jóval a Kreml közleményének megjelenése után posztolt a Facebookján, amikor már számos hír jelent meg a tárgyalásukról a magyar sajtóban. Abban is csak annyit írt, hogy reggel egyórás telefonbeszélgetést folytatott az orosz elnökkel, illetve megismételte a kormány és kormánypártok szokásos lózungjait arról, hogy a háború legveszélyesebb heteit éljük, és hogy minden rendelkezésre álló eszközt „bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében”.
Putyin és Orbán legutóbb júliusban tárgyalt egymással, amikor a soros európai uniós elnökséget átvevő Orbán emlékezetes „békemisszióra” indult, és ennek részeként elutazott egyebek mellett Moszkvába is. Az akkori személyes találkozójukról – amely után közös sajtótájékoztatót is tartottak – itt olvasható hosszabb elemzésünk.