Története eddigi legjobb teljesítményét nyújtva már az elődöntőre készül a magyar női kézilabda-válogatott, amely a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon szenzációs játékkal rukkolt elő. A közönség nagyon várta már ezt, hiszen Golovin Vlagyimirt messiásként üdvözölték a szurkolók, amikor 2021 augusztusában elvállalta a munkát.
Vova lendületből, sikerekkel telve érkezett: a hazai rendezésű 2018-as junior világbajnokságon, majd az egy évvel későbbi, győri Európa-bajnokságon is aranyérmet nyert. És ugyan az átmenet nem a legjobban sikerült (az igazi, felnőtt vébéken két 10., a 2022-es Eb-n pedig egy 11. hely jött össze), az idei olimpián már egy olyan csapatot láthattunk, amely csak balszerencsés, hosszabbításos mérkőzésen maradt le a négy közé jutásról.
MKSZ / Kovács Anikó Golovin Vlagyimir felépítette a csapatát.
A nagy áttörés a mostani kontinenstornán következett be, a szövetség a hat közé jutást tűzte ki célul, a csapat a felkészülés során megverte a franciákat, majd az Eb-n sorrendben Törökországot (30-24), Svédországot (32-25), Észak-Macedóniát (29-19), Montenegrót (26-20), Lengyelországot (31-21) és Romániát (37-29) legyőzve bejutott az elődöntőbe – és még egy Franciaország elleni 30-27-es vereség is belefért.
Pszichésen és játékintelligenciában megerősödve
Mi történt a csapattal? Az egyértelmű fejlődés szakmai oldaláról Konkoly Csabát, a Vasas női csapatának edzőjét kérdeztük.
Túl nagy okosságot nem mondok: kellő türelem kellett ahhoz, hogy kivárjuk mindezt. Az idő ugyanis nekünk dolgozott. Az elmúlt tíz évben az utánpótlás világversenyeken folyamatosan ott voltunk az első négy, sőt az első két csapat között, így tényleg várni lehetett, hogy ez a generációnk odaér a legjobbak közé.
Főleg, miután a vetélytársaknál is ez a generáció alkotja a kereteket, márpedig őket korosztályos szinten folyamatosan megvertük. A nevelő munka és az utánpótlás világversenyek sikeressége meghozta a gyümölcsét” – mondta Konkoly a 24.hu érdeklődésére.
A szakember szerint az előző néhány, kevésbé sikeres világversenyen ezek a lányok mind pszichésen, mind játékintelligenciában erősödtek.
„De mi, klubedzők is folyamatosan fejlődtünk, a fizikális felkészülésbe is egyre több olyan elemet vettünk be, ami kellett ehhez a sikerhez. Anno a régi rendszerben mi voltunk vezérszereplői az európai kézilabdának – meg is kaptuk, hogy ortodox módszerekkel dolgoztunk, de azért az is működött –, azóta felgyorsult a játék, átalakultak a terhelési, élettani módszerek, amelyeket be kellett építenünk az edzésekbe, hogy ezt a fajta modern kézilabdát kövessük.
Ugyanakkor ki merem jelenteni, hogy ez a fajta folyamatos fejlődés a magyar edzők oldaláról is megjelent, most pedig segíti a válogatott munkáját.
MKSZ / Kovács Anikó Vámos Petra olyan tudásszomjjal ment ki Metzbe, amiből a válogatott is profitált.
Úgy véli, egy játékos nem a válogatott összetartások egy-másfél hetes időszakaiban kap megfelelő fizikai alapot, ezt klubszinten kell felépíteni.
„Az eredményességhez hozzátartozik az is, hogy a válogatott keretét alkotó kézilabdázók 90–95 százaléka az elmúlt két-három évben nemzetközi kupacsapatokban szerepelt. És nem is feltétlenül a BL-csapatokra gondolok, hanem a Mosonmagyaróvárra és a Vácra. Vagy arra a Debrecenre, amelynek tavalyi BL-szereplése ugyanolyan sikersztori, mint most a magyar válogatott eddig menetelése. Hogy ezek a játékosok ott vannak most a nemzetközi élvonal közelében, bírják erővel, tudják tartani a tempót és a sebességet, az ennek is betudható.”
Az értelmi fejlődés hatalmas szerepe
Arra a kérdésre, hogy mennyit segített a szakvezetésnek, hogy kulcsemberek szerződtek külföldre (Vámos Petra például ezt külön kiemelte), Konkoly azt felelte, sokkal inkább megerősítette a játékosokat abban, amit itthon is csináltak.
„Persze, az ember más stílusú játékba csöppen, látja, hogy a csapattársai mit esznek, mit isznak, mennyit pihennek, mennyi nyújtanak, mennyit és hogyan készülnek egy meccsre. És ez mind-mind egymásra rakódik. Az értelmi fejlődésnek ugyanolyan hatalmas szerepe van, hasonló, mint amikor elmennek a gyerekek nyári szünetre, majd amikor visszakapjuk a kis ötödikest-hatodikost, akkor jóval fejlettebben, értelmesebben jön vissza, hiszen az a három hónap is rengeteget számít.
Ez ugyanígy igaz a kézilabda- és mozgáskultúrára is: Vámos például olyan tudásszomjjal ment ki Metzbe, amivel duplán maradandót alkothat.
Szemerey Zsófi tavaly még a Mosonmagyaróvár alapembere volt.
Kicsit ellenpéldaként hozta fel az Európa-bajnokságon kiválóan védő Szemerey Zsófit, aki kevés játéklehetőséget kapott Metzben, de most félelmetes teljesítményt nyújt.
„Nem gondolnám, hogy azért játszik most olyan jól, mert a francia klubjában alig kapott játéklehetőséget. Hanem azért, mert tavaly a Mosonmagyaróvár húzóembere volt, és ő ebből most ennyi pluszt tudott kihozni.”
Hatalmas eredmény, óriási bravúr
Hogy hosszabb távon mi ígér ez a válogatott és az utánpótlás?
„Az biztos, hogy ezzel a világversennyel, erre a keretre és szerkezetre évekig lehet építeni. Azt ígéri, hogy vannak ketten-hárman a posztokon, a helyük vagy stabilizálódott, vagy ott vannak Vova fejében. És ha bármi történik, a következő generáció azt érzi, hogy bátran jöhet, és hozzájuk is bátrabban nyúlnak. Ott van Csíkos Luca esete, aki még csak egy-egy gólt pötyögtet, de olyan önbizalommal megy a hazai bajnokságban, hogy szinte megállíthatatlan. A maga mikrokörnyezetében, Vácon majdnem Vámos Petra szintjén van. És ez nemzetközi szinten is ki fog jönni.”
Ami a végjátékot illeti, a döntőbe jutás óriási bravúr lenne, de Konkoly állítja, már a négy közé jutás is hatalmas eredmény.
The post „Ezzel az Eb-szerepléssel, erre a keretre évekig lehet építeni” – várható volt, hogy ez a kézis generáció odaér a legjobbak közé first appeared on 24.hu.