Ha takarításról van szó, bizony vannak olyan helyek, amik gyakran kifelejtődnek, mert nincsenek szem előtt, vagy annyira sziszifuszi feladatok, hogy az ember nem szívesen fog bele a tisztításukba.
Pontosan ilyen a fuga is, ami mondhatjuk, hogy mostohagyerek a fürdő, a konyha vagy a padló takarítása során: míg a csempét néhány mozdulattal vízkőteleníteni lehet, addig a fuga általában csak akkor kap nagyobb figyelmet, ha már szemmel láthatóan elkezdett sárgulni, szürkülni, vagy nagyon rossz esetben penészedni. Bár remek fugatisztító vegyszereket kapni a boltokban, olcsóbb és környezetbarátabb módszer is létezik a csempeközök tisztítására – ezeket hoztuk most el.
Az ecet a legjobb barátod
Az ecetet imádjuk, mert sokoldalú. Higított formában rengeteg mindenre használható, többek között a fugán lerakódott szennyeződések eltávolítására is, ugyanis remek vízkőoldó és a penészgombával is elbánik. Ahhoz azonban, hogy tényleg hatékony legyen, nem árt előkészíteni neki a terepet: ez történhet egy nagyon forró kádfürdővel – a fürdőben – vagy gőzgéppel is, a lényeg, hogy a forró levegő fellazítsa a lerakódásokat.
Amikor ez megtörtént, fél liter vízhez keverj hozzá 1 dl 20%-os ecetet, és egy régi ecsettel vagy egy rongy csücskével kend be a fugát. Igen, ez picit aprólékos feladat, de ha megvagy vele, nincs más teendőd, mint várni 10-15 percet, aztán forró vízzel átmosni a felületet. Ha már nagyon rossz állapotban van a fuga, akkor ajánlott hetente megismételni a módszert, egyébként havonta-kéthavonta elég megcsinálni. Az egyetlen, amivel vigyázz, hogy az ecet a színes fugát kifakíthatja, így a hígításról sose feledkezz meg.
Turbózd fel
Ha az ecetes megoldás nem hozott olyan eredményt, mint vártad – többszöri ismétlés után sem –, akkor adj hozzá némi szódabikarbónát is. Egészen pontosan két rész szódabikarbónához keverj egy rész 20%-os ecetet, és ezt a pasztát vidd fel a fugákra. Ne ijedj meg, ha kölcsönhatásba lépnek és pezsegni kezd az egész, nem fogja a csempét lemarni. Bár a fürdőben is működik, elbánik a konyhai csempére ragadt makacs zsírfoltokkal is, és a járólap közé beszorult kosszal is hatékonyan leszámol.
Szintén pro-tipp, hogy kiszuperált manuális fogkefe helyett inkább elektromosat használj, ez ugyanis nagyobb erőt fejt ki, kímélve a kezeket, de nem kímélve a szennyeződéseket. Nyilván erre a célra nem érdemes külön venni egyet, de ha van használaton kívüli, nyugodtan bevetheted.
Vesd be a nagyágyút
A legütősebb megoldást hagytuk a végére, ami nem más, mint a hidrogén-peroxid. A szuper fehérítő hírében álló anyaggal pont olyan hatást lehet elérni, mint a hipóval, csak utóbbi veszélyei nélkül. Persze itt jegyeznénk meg, hogy a hidrogén-peroxidot sem érdemes túlzásba vinni, mert hosszú távon a színes fugát kifehérítheti, illetve a természetes kőburkolatokat is roncsolhatja, de csempe és mázos padlólap mellett használható.
Egyenlő arányban keverj össze hidrogén-peroxidot és vizet egy szórófejes palackban, fújd a fugára, és hagyd hatni 15 percig. Végül tiszta ruhával töröld szárazra.
The post Volt beszürkült fuga, nincs beszürkült fuga: 20 perc alatt eltűnik a kosz first appeared on nlc.