Az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának (C3S) adatai szerint az idei év szinte biztosan a legmelegebb év lesz, amit valaha feljegyeztek. Továbbá ez lesz az első olyan év is, amelynek átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, ami az éghajlati válság további súlyosbodását jelzi.
A C3S novemberi adatai szerint a hónap globális felszíni átlaghőmérséklete 1,62 Celsius-fokkal haladta meg azt a szintet, amely a fosszilis tüzelőanyagok tömeges elégetése előtti időszakban a globális felmelegedést okozta. A tudósok szerint a 2024-es év 11 hónapjának adatai alapján az év hőmérséklet-növekedése várhatóan 1,60 Celsius-fok lesz, ami meghaladja a 2023-ban felállított 1,48 Celsius-fokos rekordot.
„Most már szinte teljes bizonyossággal megerősíthetjük, hogy 2024 lesz az eddigi legmelegebb év, és az első 1,5 Celsius-fok feletti naptári év. Ez nem jelenti a párizsi klímaegyezmény megszegését, de azt jelenti, hogy az ambiciózus éghajlatvédelmi fellépés sürgetőbb, mint valaha” – mondta Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese.
A 196 ország által aláírt párizsi klímaegyezmény a feleket arra kötelezi, hogy éghajlati katasztrófák hatásainak korlátozása érdekében a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartsák. Ezt azonban egy-két évtizedre, nem pedig egyetlen évre mérik. Ennek ellenére egyre kevésbé valószínű, hogy az értéket 1,5 Celsius-fok alatt tudjuk majd tartani hosszabb távon.
A Földet felmelegítő szén-dioxid-kibocsátás 2024-ben várhatóan tovább emelkedik, annak ellenére, hogy 2023 végén globális ígéretet tettek a „fosszilis tüzelőanyagokról való átállásra”. A fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának 2030-ig 45 százalékkal kell csökkennie ahhoz, hogy esélyünk legyen a felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozására. A közelmúltban tartott koppenhágai klímacsúcson nem sikerült megállapodásra jutni arról, hogy miként lehet a szénről, olajról és gázról való átállást előmozdítani. A C3S adatai szerint 2024 novembere volt a 16. hónap a 17 hónapos időszakból, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta az 1,5 Celsius-fokot. (Guardian)