A „Mikulás” nagyon is valóságos személy volt: Szent Miklós, a kis-ázsiai Myra püspöke a 260-270-es években született. Amikor a szülei meghaltak, a püspöki hivatalt viselő nagybátyja gyámsága alatt egyházi pályára is lépett, majd Myra (a mai törökországi Demre) városának a püspöke lett. A hivatalát 52 éven át töltötte be, ez idő alatt pedig híre ment a bőkezűségének és jólelkűségének. Feltehetően 343. december 6-án hunyt el, a szentté avatása után a keresztény egyház ezt a napot választotta az ünnepnapjának is.
A myrai Szent Miklós egy korai keresztény szent volt, akinek az ajándékozásos hírneve inspirálta a holland népi figurát, Sinterklaast, a későbbi Mikulást. Ez a mitikus figura aztán összeolvadt az angol Télapóval – amelyet gyakran inkább ünnepségekkel és játékokkal társítottak -, és így jött létre a gyerekek által ma is imádott figura. A mítosz mögött álló emberről azonban egyetlen ábrázolás sem maradt fenn az életéből, az „öreg Szent Miklós” legtöbb ábrázolása évszázadokkal a Kr. u. 343-ban bekövetkezett halála után készült. Most először látható az arca a késő Római Birodalom kora óta, miután a szakértők a koponyája felhasználásával törvényszéki módszerekkel újraépítették az arcvonásait.
Cicero Moraes, a kutatás vezetője szerint „erős és szelíd arca” volt. „A koponya nagyon robusztus megjelenésű, emiatt erős arcú, mivel a vízszintes tengelyen mért méretei az átlagosnál nagyobbak. Ez egy „széles arcot” eredményezett, amely furcsa módon összeegyeztethető egy 1823-as verssel. Ez a jellegzetesség a vastag szakállal kombinálva nagyon emlékeztet arra a figurára, akire a Mikulást hallva gondolunk” – hangsúlyozta.
A Mikulás mai képét Thomas Nast 1863 elején a Harper’s Weekly magazin számára készített illusztrációja alapján alkotta meg. Azt pedig a Clement Clarke Moore-nak tulajdonított A Visit from St. Nicholas című 1823-as versben található leírás ihlette. A versből számos népszerű elképzelés született a ma ismert népi figuráról, többek között a rózsás arcáról, a rénszarvasáról, a szánjáról, a játékokkal teli zsákjáról és a korábban leírt „széles arcáról”. Az arc megalkotásához Moraes és csapata a Luigi Martino által az 1950-es években gyűjtött adatokat használta fel.
Kezdetben 3D-ben rekonstruálták a koponyát az összegyűjtött adatok felhasználásával. Ezután statisztikai vetületek segítségével megrajzolták az arc profilját. Ezt kiegészítették az anatómiai deformációs technikával, amelyben egy élő személy fejének tomográfiáját úgy igazítják, hogy a virtuális donor koponyája megegyezzen a szent koponyájával. Az eredmény két képsorozat lett: egy objektív, szürkeárnyalatos, és egy művészibb – a Szent Miklós ikonográfiája által inspirált, szakállat és ruhákat is tartalmazó – képsorozat.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Lelepleződött az igazi Mikulás: íme a valódi, soha nem látott arca! first appeared on nlc.