Az utóbbi években több ezer, főként nyugdíjas korú német állampolgár telepedett le Magyarországon, akiket a otthoni árakhoz képest olcsó lakhatási és megélhetési költségek csábítottak ide. A Reuters szerint azonban jó részük nemcsak a pénztárcáját, hanem Orbán Viktor bevándorlásellenes politikáját is figyelembe vette a költözésnél.
Andre Iwan és felesége néhány hónapja költözött Kelet-Németországból a Balaton mellé. Ők is a magas adókra panaszkodtak, de arra is, hogy úgy érezték, hogy otthon „másodosztályú állampolgárok” lettek a bevándorlás miatt.
Az 55 éves Iwan 1998-ban vett egy telket Szőlősgyörökön, akkor még kialakulatlan tervekkel, hogy esetleg egyszer oda vonul majd vissza. A környék egykor, a rendszerváltás előtt a kelet- és nyugatnémetek kedvelt találkozóhelye volt, és most is a németországi politikai és társadalmi változások felgyorsították a döntését.
A férfi szerint Angela Merkelnek a szír menekültek befogadásáról szóló döntése után kezdett jelentősen romlani a helyzet. Az ő olvasatukban a másodrendű állampolgárrá való válásuk abban nyilvánult meg, hogy csak két feladatuk volt: dolgozni és adókat fizetni.
Merkel döntésének helyességét utólag valóban nehéz megítélni: a volt német kancellár 2015-ben mintegy egymillió bevándorló előtt nyitotta meg az ország határait. Azon német állampolgárok, akikkel a Reuters újságírói beszéltek, elmondásuk szerint erősen jobboldaliak, a németországi AfD szélsőséges párt támogatói.
Arra azonban nincs bizonyíték, hogy Orbán Viktor Magyarországa biztonságosabb lenne, mint Németország: a bűnözési ráta nagyjából megegyezik, a közvélemény-kutatási adatok szerint Magyarország a boldogságindexben le van maradva a németektől.
Az imázs azonban a Reuters cikke szerint erős, főleg, hogy az Orbán-kormány ideológiája a nyugati jobboldali lapokban, médiában is terjed – mondta Szombati Kristóf, a berlini Humboldt Egyetem antropológusa.
The post A Reuters szerint jobbos szemléletű német nyugdíjasokat vonzott Magyarországra Orbán migránsellenes politikája first appeared on 24.hu.