Közel húsz éve már, hogy egy síbaleset következtében lebénult Wolfgang Jäger, aki gerincvelősérülése miatt ez idő alatt tolószékhez volt kötve. Egy újfajta kezelésnek köszönhetően azonban az 54 éves férfi lassan visszanyeri mozgásképességét, írja az Interesting Engineering.
A férfi részt vett az EPFL és a Lausanne University Hospital (CHUV) által végzett gerincvelő-sérülések (SCI) klinikai vizsgálatában. A vizsgálat során a résztvevők mély agyi stimulációban részesültek (DBS) az agy laterális hipotalamusz (LH) régiójában. Ezt a területet sokáig kizárólag olyan alapvető funkciókhoz társították, mint az izgalom vagy a táplálkozás, most azonban kiderült, hogy összefüggésben áll a lábak mozgásának szabályozásával, sőt a motorikus képességek helyreállításával is.
A DBS egy olyan idegsebészeti technika, amelyet többek között a Parkinson-kór kezelésére is használnak. Ennek részeként elektródákat ültetnek be az agyba, a stimulálás hatására pedig fel tudnak ébreszteni alvó idegpályákat. A kezelés hatása azonnali és hosszan tartó: egyből javítja a járási képességet a rehabilitáció során, hosszútávú hatását pedig az ép idegrostok átszervezésével éri el.
A kutatók többlépcsős megközelítést dolgoztak ki az oldalsó hipotalamusz szerepének azonosítására a járás helyreállításában. Kezdetben feltérképezték az egész agyat, hogy megértsék a járásban betöltött szerepét. Az állatmodelleken végzett kísérletek specifikus idegi áramköröket tártak fel a gyógyulás során, amiket két humán résztvevővel végzett klinikai vizsgálatokba is átültették. Ezek az eredmények megnyitják az utat az SCI felépülését szolgáló új kezelések előtt.
The post Közel 20 év után újra jár egy lebénult férfi first appeared on 24.hu.