Szöuli idő szerint kedd éjszaka minden idők egyik legbénább puccskísérlete zajlott le Dél-Koreában. Annyira béna, hogy az a koreai, aki lefeküdt időben, és aludt nyolc órát, teljesen le is maradt az egészről. Az ország elnöke, Jun Szogjol (Yoon Suk Yeol) késő éjszaka beszédet intézett népéhez, amelyben rendkívüli hadiállapotot jelentett be. Ez praktikusan úgynevezett önpuccsot jelentett, a puccsok azon alfaját, amikor a hatalom birtokosai maguk számolják fel a demokratikus jogrendet, hogy azzal meghosszabbítsák és/vagy kiterjesszék hatalmukat.
A rendkívüli hadiállapot többek közt a szöuli parlament felfüggesztésével, a sajtószabadság azonnali megszüntetésével és bármiféle gyülekezés megtiltásával járt. Ezekből azonban nem lett semmi. Szöulban azonnal hatalmas tömeg tódult az utcára, a dél-koreai képviselők jelentős része a parlamenthez sietett, az újságírók pedig folyamatosan tudósítottak a hadiállapot elrendeléséről és az ellene tett erőfeszítésekről. A dél-koreai társadalom bátor kiállásának köszönhetően perceken belül látszott, hogy itt már csak iszonyatos vérontás árán lehetne felszámolni az országban a demokráciát.
Bár katonák igyekeztek ezt megakadályozni, a 300 fős parlamentbe poroltókkal harcolva bejutó 190 képviselő, köztük az elnök pártjának emberei is, a hadiállapot ellen szavaztak. Ennek hatására Jun alig néhány órával a saját önpuccsa után bejelentette, hogy visszavonja a hadiállapotot.
Az elnök teljesen elszámította magát. Az eddigi hírek szerint saját kormánya és pártja, a Népi Erő Pártja (PPP) politikusai, de legalábbis ezek döntő többsége semmit sem tudott Jun terveiről. A biztonsági szervek főtisztjei, illetve az ezeket irányító miniszterek valamennyire be voltak avatva az önpuccs részleteibe, de talán ők sem számoltak azzal, hogy a dél-koreai társadalom olyan határozottan fog megmozdulni ellenük, ahogy Jun beszéde után megmozdult. Politikusokra, egyszerű tüntetőkre kellett volna tüzet nyitniuk ahhoz, hogy a puccsból legyen valami, és erre szerencsére nem voltak készek.
Jun így utólag már szánalmasnak és bénának ható önpuccskísérlete teljesen váratlanul érte Dél-Koreát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek ne lettek volna az ország utóbbi évtizedének legveszélyesebb pillanatai, és ne látszódna teljesen világosan, hogy milyen út vezette Junt a hadiállapot kihirdetéséséhez.
A korábban az ország legfőbb ügyészeként dolgozó Jun Szogjol 2022 márciusában kevesebb mint egy százalékpontnyi különbséggel győzött a dél-koreai elnökválasztáson. Szakértők szerint nem is feltétlenül azért, mert olyan népszerű lett volna, hanem mert a választóknak annyira elegük volt az előző, liberális államelnökből, hogy reflexből a konzervatívok támogatásával induló Junra szavaztak. Junt így tulajdonképpen ugyanaz az általános elégedetlenségi hullám repítette a hatalomba, ami az utóbbi években Donald Trumptól Jair Bolsonaróig világszerte sok jobboldali-konzervatív-populista politikust.