Mangalica, mangalitsa és mangalitza néven is feltűnik a nemzetközi sajtóban a hazai állattartás és élelmiszeripar egyik legértékesebb exportcikke, jóllehet a mangalicát éppenhogy nem lehet ipari körülmények között tenyészteni. A különleges sertésfajta húsa itthon egyáltalán nem a hétköznapi étkezés része, pedig van miért büszkének lennünk a mangalicára.
A magyar piac csak lassan fogadta el és értékeli a helyén a mangalica húsát, amelynek értékét a zsírszövetekkel átszőtt, különleges felépítése adja. A hazai fogyasztók gyanakodva fogadták a zsírokban gazdag húst, jóllehet a világ legértékesebb húsairól mindez elmondható a japán Wagyu és Kobe marhától egészen a spanyol Ibérico sertésig.
Mangalica, a világszerte izgalmas
A Magyarországon őshonos, 1973 óta hivatalisan védett sertésfajtánk a 20. század folyamán a kihalás szélére sodródott, és csak a közelmúltban rehabilitálták. A 2010-es évek óta már az Amerikai Egyesült Államokban is tenyésztik, egy amerikai pár Neil’s márkanéven sokat tett a mangalica népszerűsítéséért a tengerentúlon. A Neal’s Mangalicák közül néhányat amerikai egyetemek is megvásároltak tanulmányozás céljából, a mangalica húsa ugyanis a japán Wagyu és Kobe marhához hasonlóan úgynevezett egészséges zsírsavakat is tartalmaz.
A mangalica ma már a világ csúcséttermeinek étlapján is feltűnik, és a legjobb séfek méltatják világszerte a mókás kinézetű, göndör szőrű sertés húsát és a belőle készült hentesárukat. Mára a nemzetközi prémium hentes- és steaküzletek megbecsült termékévé vált a mangalica, amit a 2010-es évekbeli felfutás után itthon is érdemes lenne a megfelelő értékén kezelni. A mangalica-divathullám után ugyanis manapság már keveset hallunk a becsülendő húsféléről.
„A három évtizeddel ezelőtt a kihalás szélén álló mangalica az elmúlt évtizedben figyelemre méltó módon tért vissza a magyarok gazdaságaiba, asztalaira és szívébe, és nemrégiben viharszerűen meghódította a világ fine dining színterét az Egyesült Államoktól Japánig, ahol zsíros, márványos textúrája miatt a ‘Kobe-sertés’ becenevet kapta” – írta róla a The Guardian.
A mangalica minden túlzás és elfogultság nélkül nemzeti kincsünk,
olvasd el, hogyan látják a mangalicát Angliától Amerikáig külföldön – kattints a galériára!
Források: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
The post Mangalica: így ünnepli az őshonos magyar sertést a nemzetközi sajtó first appeared on nlc.