Az emberi bélrendszer legalsó szakaszában egy vénákkal sűrűn teleszőtt kis „párna” biztosítja a szivárgásmentességet. Ezt nevezzük aranyeres fonatnak, amely a végbélnyílás felett nagyjából két centiméterre található: tökéletesen zár, megakadályozza, hogy bármi is akaratlanul távozzon odalent, ha viszont eljön az idő, akkor szabad utat enged. Aranyér nélkül igencsak sok kellemetlenségünk adódna a mindennapokban, szerencsére azonban teszi a dolgát, és amíg nincs vele probléma, a létezése fel sem tűnik.
Aki meggyógyul, és aki szégyenkezik
Az a bizonyos probléma pedig akkor jelentkezik, amikor ez a fánk alakú érfonat kitágul, falai elvékonyodnak, néha át-átszakadhatnak, a helyén tartó kötőszövetek meggyengülnek, és az egész fonat elcsúszik. Ez egyebek mellett vérzéssel, fájdalommal, váladékozással jár, rendkívül kellemetlen tüneteket okoz a végbélnyíláson belül, valamint azon kívül is. Ez az úgynevezett aranyérbetegség.
Intimterületről lévén szó az emberek többsége sokat hezitál, mielőtt orvoshoz fordulna, inkább csendben szenved, rejtegeti, szégyelli az altájéki rendellenességet. Másként fogalmazva: csak akkor jut el a rendelőbe, ha már nagy a baj, ebből adódóan pedig már a kezelés is bonyolultabb. Időben megkezdett kezelés esetén természetesen gyorsabb és egyszerűbb a gyógyulás, enyhébb esetekben a vény nélkül kapható, helyileg alkalmazható patikai készítmények segíthetnek. Nem múló panaszok esetén érdemes mielőbb orvosi segítséget kérni.
Senki ne gondolja, hogy aranyérpanaszaival a balsors kiválasztottja lenne, és valamiféle szégyenletes, egyedi kínnal bajlódik. Sőt. Az aranyérbetegség a leggyakoribb emésztőszervi probléma, a lakosság 40 százaléka érintett lehet, 50 év felett pedig kialakulásának esélye megduplázódik. Különbség inkább abban van, hogy valaki kezelteti és meggyógyul, más viszont időről időre szenved tőle.
A leggyakoribb tünetek
Mint említettük, az aranyérbetegség hatékony kezelésének kulcsa a korai felismerés, nézzük hát a legfontosabb tüneteket, amelyekkel testünk aranyérrel kapcsolatos problémát jelez:
Véres széklet – a végbélből származó friss, vörös vérzés székelés közben vagy azt követően jelentkezik, ez az aranyérbetegség egyik leggyakoribb tünete.
Viszkető, égő érzés a végbél tájékán – az aranyér körüli nyálkahártya és bőr irritációja okozza, egész kellemetlen, az életminőséget rontó szintig is erősödhet.
Végbéltáji váladékozás, nyálkás széklet – a gyulladásos folyamatok következménye lehet a nyálkás váladék megjelenése, szivárgása.
Fájdalmas székletürítés – a gyulladt, megduzzadt, vérerekkel sűrűn átszőtt nyálkahártya a székletürítéskor jelentkező nyomásra fájdalommal reagálhat.
Végbélrepedés – a túlzott nyomás, a kemény széklet okozta repedések az aranyér kialakulásának kockázatát is növelik.
Végbéltáji duzzanat, csomó – a vénák kitágulása és a végbél körüli szövetek gyulladása okozza.
A véres széklet más, akár nagyon komoly betegségek jele is lehet, ezért tényleg érdemes kivizsgálni a kiváltó okát. Amennyiben aranyérről van szó, korai stádiumban egyszerűen kezelhető krémekkel, olajokkal, ülőfürdővel, kúpokkal és egyéb, recept nélkül kapható készítményekkel. A gyógyulás és a megelőzés szempontjából is lényeges tényező az életmód: a mozgás és a rostdús táplálkozás, amelynek egyik kulcstényezője a széklet állaga.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Ezek az aranyér első tünetei first appeared on 24.hu.