24 nap – 24 tanács
Ugye Ön sem szeretné, ha az ünnep tüsszögéssel, orrfolyással, orrdugulással telne a gondtalan, vidám pillanatok helyett? Márpedig ehhez nem kellenek karácsonyi manók, sőt még csoda sem: ha megfogadja tippjeinket, jó eséllyel elkerülheti – vagy legalábbis könnyebben átvészelheti – a náthavírussal járó kellemetlen tüneteket. Ezt a naptárt azonban nyugodtan „kibonthatja” egyszerre: a benne rejtőző jó tanácsok többször is (akár minden napra) érvényesek!
Megelőzés
1. Gyakori kézmosás: rendszeresen és alaposan mossunk kezet, különösen közösségi helyek látogatása után.
2. Védd az arcod! Próbáljuk meg elkerülni az orrunk és a szánk érintését, mivel ezeken a „kapukon” jutnak be legkönnyebben szervezetünkbe a vírusok.
3. Kiegyensúlyozott étkezés: fogyasszunk bőven minden nap gyümölcsöket és zöldségeket, hiszen ezek tele vannak immunerősítő vitaminokkal.
4. Elegendő alvás: a megfelelő mennyiségű alvás segít az immunrendszer megerősítésében.
5. Rendszeres mozgás: a testmozgás – amikor csak lehet, friss levegőn – segít a betegségek megelőzésében.
6. Ne stresszelj! Ez egész évben érvényes tanács, ám ilyenkor, decemberben még jobban figyeljünk arra, hogy legyenek hatékony stresszlevezető módszereink, és ezeket iktassuk is be a mindennapjainkba.
7. Párásítás: télen a fűtés kiszáríthatja a helyiségek levegőjét, amitől az orrnyálkahártyánk is szárazzá, sérülékennyé válhat. Egy párologtató vagy a fűtőtestekre helyezett vizes tálka segíthet megelőzni ezt.
8. Immunerősítés: téli időszakban különösen fontos a C- és D-vitamin pótlása, de egyes gyógynövények, fűszerek – gyömbér, kurkuma, echinacea – is segíthetnek ebben.
9. Tisztaság fél egészség! Érdemes a gyakran használt tárgyakat (telefon, billentyűzet, kulcs) és felületeket (kilincsek, kapcsolók, asztallap) rendszeresen áttörölni, fertőtleníteni.
Kezelés
10. Pihenj sokat! Ha mégis megfáztunk, próbáljunk meg minden nap pár órát extra pihenéssel tölteni. A szervezet így több energiát fordíthat a gyógyulásra.
11. Hidratálás: igyunk sok folyadékot, hogy hidratáltak maradjunk, mert így a szervezet hatékonyabban tud küzdeni a fertőzések ellen.
12. Használj orrspray-t! Az érösszehúzó (dekongesztáns) orrspray-k, orrcseppek gyors hatást fejtenek ki, de nem ajánlott hosszú ideig használni őket, mert hozzászokást okozhatnak. Tartsuk be a rájuk vonatkozó előírásokat!
13. Reventil orrspray: a 4 az 1-ben hatású eszköz enyhíti az orrdugulást , orrfolyást, az arc- és fejfájást, a szaglás- és ízérzékelés zavarát. A Reventil orrspray különleges és egyedülálló összetevőjének, az ectoinnak köszönhetően elősegíti a már sérült orrnyálkahártya regenerációját és védi azt a kiszáradástól. Tartósítószer-mentes és nem okoz hozzászokást. Gyerekek számára is alkalmazható. Patikában, recept nélkül kapható.
14. Gőzölj! A forró vizes, illóolajos gőzölés fellazítja a váladékot az arcüregben, és kitisztítja az orrjáratokat.
15. Illóolajok: az eukaliptusz és a teafaolaj légzéskönnyítő, fertőtlenítő hatású. Tehetünk belőlük a párologtatóba, vagy gőzölhetünk velük.
16. Nedves törölköző: egy meleg, nedves törölköző a mellkasra helyezve könnyíti a légzést, az orr környékén pedig fellazítja az arc- és orrüregben lévő váladékot.
17. Meleg sópárna: az orr környékére helyezve csökkenti az orrdugulást.
18. Emeld meg a fejed alvás közben! Az ágy fejrészének megemelése – akár egy magasabb párnával – segít abban, hogy az orrdugulás ne nehezítse meg az éjszakai pihenést.
19. Óvatosan a tejtermékekkel! A tejtermékek fogyasztása növelheti a nyálkatermelést, ezért megfázáskor érdemes kerülni őket.
20. Ne dohányozz! Ha lehet, még a dohányfüstöt is kerüljük el, ha náthásak vagyunk, mert az irritálhatja a légutakat, és súlyosbíthatja a tüneteket.
21. Kerüld a koffeint! A koffeintartalmú italok dehidratálnak és alvásproblémákat okozhatnak, ami lassítja a gyógyulást.
22. Ne igyál alkoholt! Az alkoholfogyasztás kiszárítja a szervezetet, ami irritálhatja a nyálkahártyát, fokozva a köhögést és fejfájást. Ezért amíg meg nem gyógyulunk, válasszunk más ünnepi italt a forralt bor helyett.
23. Meleg tea mézzel és citrommal: a meleg ital hidratál és nyugtatja a torkot, a méz enyhíti a torokirritációt, az ünnepi fűszerek – gyömbér, szegfűszeg, fahéj, citrom és narancs – pedig fokozzák a tea gyógyító hatását.
24. Egyél és gyógyulj! A kurkuma, a gyömbér, a fokhagyma és a bogyós gyümölcsök gyulladáscsökkentő hatásúak, míg a hagyma, a csilipaprika, a torma segít kitisztítani a légutakat, enyhíti az orrdugulást.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA
EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
The post Egészségkalendárium: hogy ne a nátháról szóljon az ünnep (x) first appeared on nlc.