Tartogatott ugyan nagy bejelentést péntek reggeli interjújára Orbán Viktor miniszterelnök, ezt leszámítva azonban a megszokott mederben csordogált a beszélgetés.
Kezdésnek elemezte egy kicsit az „izgalmas és váratlan eseményeket”, amelyek Romániában történtek: előbb részletesen beavatta a hallgatókat a román választási rendszer rejtelmeibe, majd közölte, hogy csekély esély van csupán az RMDSZ győzelmére, de azért jelezte, büszke arra, hogy „ilyen politikusokat tudunk kiállítani”, mint Kelemen Hunor, és persze szavazásra buzdította a határon túli magyarságot, mondván, „megkönnyíti az én munkámat is”, ha van parlamenti képviselete a magyarságnak külhonban is.
A következő nagyobb téma a 3 éves bérmegállapodás volt, erről most is ugyanazt mondta a miniszterelnök, amit korábban hangsúlyozott: a kormány csak közvetítő volt, persze volt némi ráhatásuk a dologra, és összességében annak örülnek, ha minél magasabb a bére az embereknek.
Céljuk az 1 millió forintos átlagbér, Orbán nagyon határozottan állította, hogy ezt el fogják érni – csak azt nem árulta el, hogy mikorra tervezik.
Kicsit fanyarul hozzátette: a kételkedők kórusa korábban azt se hitte el neki, hogy 1 millió munkahelyet fognak teremteni, pedig végül az is meglett.
Ezután jött a nagy bejelentés, amiről itt írtunk bővebben: Orbán Viktor végül a két felmerülő opció közül Varga Mihályt választotta a jövőre távozó Matolcsy György helyére a jegybank élére.
Leginkább azért, mert a legtapasztaltabbat próbálta kiválasztani, aki „látott már karón varjút”, „szagolt már puskaport”, nem ijed meg és higgadt. Illetve van gazdaságpolitikai tapasztalata is .
Arra a kérdésre, hogyan változtatja majd meg a pénzügyminiszter távozása a kormányzati struktúrát, egyelőre nem válaszolt, bár azt elismerte:
„Ha az ember egy srófot elteker, más srófokat is tekerni kell.”
Ezután került szóba a békeköltségvetés, illetve a kormány gazdasági céljai, amelyeket a békeköltségvetésre alapoznak. Orbán itt elismételte, amit az utóbbi napokban sokat hallottunk:
Nehéz és furcsa helyzetben vagyunk, mivel „soha ilyen közel nem voltunk a békéhez, és nem volt ilyen feszült a háborús helyzet”.
A miniszterelnök szerint Donald Trump győzelme visz minket a háború lezárása felé, ám mivel egyelőre a háborúpárti adminisztráció még a helyén van, ráadásul a franciák és a britek is engedélyezték, hogy az ukránok bevessék a fegyvereiket orosz területeken is, a helyzet minimum kényes.
Szólt néhány szót az oroszok által kilőtt interkontinentális ballisztikus rakétáról is. Orbán nem akart senkit a műszaki paraméterekkel untatni, de mint mondta, ő megnézte ennek a paramétereit, és „ha ezeket bevetik, világháborúvá terebélyesedik” a konfliktus.
„A fegyverbemutató mindannyiunkat elgondolkoztatott” – jegyezte meg.
Ahogy az is, hogy a hírek szerint immár nemcsak ukrán, de amerikai és francia katonák is halnak meg Ukrajnában.
„Imádkozunk értük, nagy veszteség ez, de veszélyes pillanat is” – tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán szerint a Trump-hatás még nem érződik, ők viszont „intenzív diplomáciai munkát végeznek a háború befejezése érdekében”.
Végezetül ismét szóba került a Nemzeti Konzultáció, illetve az, hogy mik az eddigi tapasztalatok a konzultációval kapcsolatban. Egy jellemző kérdés-válasz az interjúból:
Hogy fogadják az emberek az új gazdaságpolitika elemeit? Várják.
A riporter ezután megkérdezte, hogy miért kell konzultálni, ha egy friss kutatás szerint a feltett kérdésekben nagy a támogatottsága a kormányzati álláspontnak?
Erre Orbán a szokásos választ adta: mert Brüsszellel szemben kérik az emberek felhatalmazását. Majd váratlanul bonyolult eszmefuttatásba kezdett a gazdaságpolitika mellett migráció- és a gendertémában is.
A genderüggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy éppen Magyarország ellen zajlik tárgyalás az Európai Bíróságon, ahol elmondása szerint „a gyermekvédelmi törvényt akarják megsemmisíteni”, majd úgy folytatta:
„Sőt, van olyan ellenzéki párt, amely bejelentette, hogy a maga részéről a gyermekvédelmi intézményekben elhelyezett gyerekeket inkább odaadná azonos nevű [feltételezhetően azt akarta itt mondani, hogy azonos nemű] párok számára örökbefogadásra. Tehát hogy lehessen homoszexuális pároknak örökbe fogadni gyermekeket Magyarországon, ami teljesen ellentétes a gyermekvédelmi törvénnyel. És ezt tárgyalják Európában egy velünk szemben indított perben. Egyszerre állunk küzdelemben a gazdaságpolitikában, a migrációban és a gyermekvédelemben.”
Orbán ezen a ponton vélhetően Magyar Péter korábbi kijelentéseire reagált. A Tisza Párt elnöke a 444 kérdésére jelentette ki:
„[H]a azt kérdezi tőlem, hogy egy gyerek hol van jobb helyen: egy negyvenfős átmeneti befogadó állomáson, ahol soha senki nem mesél neki esténként vagy senkitől nem kap megértést, nem hallgatják meg; vagy egy azonos nemű párnál, akkor biztosan azt mondom, hogy a második ”
Orbán viszont zárásként végigvitte a gondolatmenetet, hogy kapcsolódjon az eredeti kérdéshez is, miszerint mi értelme van a Nemzeti Konzultációnak.
„A konzultációnak az az értelme, hogy ebben a küzdelemben megerősíthessük Magyarország álláspontját, és sikeresen vívhassuk meg ezeket a csatákat, mert ezeket nem csak vívni kell, hanem meg is kell nyerni.”
Jövő héten találkozunk.