Hollywood nem finomkodik: ha egyszer az álomgyárban rossz hírét keltik valakinek, az rövid időben belül borítékolhatja, hogy feketelistára kerül. Bár nem lehetetlen onnan sem visszatérni – lásd Robert Downey Jr. vagy Winona Ryder példáját –, ez tényleg rengeteg melóval jár, és még az sem garancia semmire.
Katherine Heigl
A kétezres évek közepén úgy tűnt, hogy Katherine Heigl számára minden adott ahhoz, hogy ő legyen kora romkom királynője. Számos kasszasiker készült a neve alatt, lásd a 27 idegen igen, A csúf igazság vagy akár a Felkoppintva. Aztán egyre erősebben kezdett terjedni a pletyka, hogy a színésznő dívaként viselkedik, nehéz természete miatt pedig a vele való közös munka igazi pokol. Állítólag mindenbe beleszólt, megkérdőjelezett, sőt, bizonyos esetekben megtagadott dolgokat, így a stúdiók már nem keresték, Heigl csillaga pedig hamar leáldozott. Különösen zokon vette a szakma, hogy A Grace klinikában alakított szerepéért neki ítélt Emmy-díjat is visszautasította, mert ahogyan mondta:
nem éreztem úgy, hogy ebben az évadban olyan anyaggal dolgozhattam volna, ami igazolná az Emmy-jelölésem, ezért, hogy fenntartsam az akadémia integritását, visszaléptem a versenytől. Továbbá nem szerettem volna elvenni a lehetőséget más színésznők elől, akiknek biztosították a megfelelő anyagot.
A 2021-2023 között futó Firefly Lane – A szentjánosbogár lányok lehetett volna az ő nagy visszatérése, de két év után ezt is elkaszálták. A színésznő szerint az, amit az álomgyárban „dívaként” és „nehéz természetként” aposztrofálnak, az azt jelenti, hogy nőként nem hunyászkodik meg, hanem hallatja a hangját, ennek azonban az lett az ára, hogy A-listás sztárból mára szinte csak sokadrangú szerepeket játszhat el.
Vince Vaughn
Bő egy évtizeddel ezelőtt Vince Vaughn Hollywood egyik legkeresettebb és legsikeresebb színésze volt. Ha vígjátékra kerestek főszereplőt, a neve ott volt a befutók között, mégis, az elmúlt években már láthatóan nem megy olyan jól a szekere. A rossz nyelvek szerint korlátozott színészi képessége csak egy dolog – gyakorlatilag minden szerepében ugyanazt a figurát hozza –, de politikai nézetei sem arattak közönségsikert az Egyesült Államokban. Vaughn köztudottan konzervatív nézeteket vall, amivel nincs semmi gond, szíve joga, viszont amellett sokan nem tudtak szó nélkül elmenni, amikor így nyilatkozott: „támogatom az embereket a nyilvános fegyvertartásban, nem csak otthon”.
Amerikában, ahol csak 2023-ban 656 tömeges lövöldözés, 18 854 lőfegyver okozta haláleset, valamint 36 338 sebesülés történt az Independent adatai szerint, talán érthető, hogy miért került a színész feketelistára.
Charlie Sheen
A tengerentúlon valahogy mindig elnézőbbek a nepobébikkel, hiszen „híres emberek a szüleik”. Ugyanakkor mindenkinél eljön az a pont, amikor már nem lehet ezzel takarózni. Charlie Sheen meglehetősen sokáig élvezhette az aranyifjak zártkörű klubjának vendégszeretetét, a botrányok ellenére is sikeres színésznek számított, hiszen a tehetsége nem volt kétséges. Sőt, egy időben ő volt a legjobban fizetett tévés színész, a Két pasi meg egy kicsiért epizódonként közel 2 millió dollár (mostani árfolyamon 783 millió forint körülbelül) ütötte a markát. A droghasználat és az alkoholfüggőség azonban a karrierje rovására ment. Amikor le kellett állítani az aranytojást tojó sorozat forgatását, hogy Sheent elvonóra küldjék, erősen megrezzent a léc alatta. Az utolsó szöget a karrierje koporsójában az jelentette, hogy beleállt a sorozat rendezőjébe, Chuck Lorre-ba. „Zsidó bohócnak”, sőt „sarlatánnak” is nevezte, amit sem a csatorna, sem Lorre nem néztek jó szemmel, így egyszerűen kirúgták belőle.
Sheen innentől még inkább megindult a lejtőn, agresszív viselkedés, önpusztítás, 2015-ben kiderült, hogy HIV-vírussal fertőzött. Ám nem emiatt, hanem beszámíthatatlansága miatt került a sztárgyár peremére, ahonnan azóta sem sikerült visszaküzdenie magát.
Mel Gibson
Mel Gibsont senkinek nem kell bemutatni. A ’80-as és ’90-es évek filmtörténete egészen másképp alakultak volna, ha ő nincs. Nélküle nehéz elképzelni a Halálos fegyver sorozatot, a Mavericket vagy akár az Összeesküvés elméletet. A rajongók imádták őt sokszínűsége miatt, aztán jött a feketeleves. A színésznek volt néhány nyilvános kijelentése, ami miatt a reputációja egyre rosszabb lett, ám amikor ittas állapotban antiszemita randalírozásba kezdett, az végképp kettétörte a karrierjét.
Gibson hithű keresztényként tagadja a Holokauszt létezését, kijelentései az ominózus eset után akkora felháborodást keltettek, hogy évekig bojkottálta őt a szakma. 2016-ban úgy tűnt, hogy talán van remény a megbocsájtásra: A fegyvertelen katona tényleg az év egyik legjobb filmje lett. Szép hattyúdalnak tűnt, hogy pontosan 20 évvel A rettenthetetlen rendezése után – amivel Oscar-díjat nyert – újra esélyes az Akadémia legjobb rendezőnek járó díjára. Ezt azonban nem sikerült megnyernie, így nem sikerült a várt visszatérése sem.
Isaiah Washington
Ha már korábban felmerült A Grace klinika, ne felejtsük el Isaiah Washington homofób kommentjeit a 2007-es Golden Globe-díjátadón. A színész vékony jégen táncolt, hiszen korábban már volt egy hasonló botránya, amikor kollégáját, T. R. Knightot illette keresetlen jelzőkkel a szexuális beállítottsága miatt. Akkor csak egy fegyelmit kapott a sorozat készítőitől, ám a díjátadón történtek után azonnal kirúgták a sorozatból, és ezzel a karrierje is derékba tört.
„A Golden Globe-on történt incidens után minden összeomlott. Mindent elvesztettem. Nem engedhettem meg magamnak, hogy ügynököm legyen… nem engedhettem meg magamnak egy publicistát… nem engedhettem meg magamnak, hogy folytassam” – nyilatkozta később. Sőt, 7 évvel az eset után az I Am Entertainment című magazinnak elárulta, hogy B-listás filmekben volt kénytelen szerepet vállalni, és soha nem épült fel A Grace klinika-fiaskó után. „Nem aggódom amiatt, hogy az általam elmondottak tönkreteszik-e a színészi pályafutásomat, mert nem lehet elvenni valamit, ami nem létezik. 2007. június 7-én megölték a színészt bennem.”
The post 5 sztár, akiknek Hollywood nem bocsájtott meg first appeared on nlc.