Ismét megkezdte rendszeres működését a NASA öregedő Voyager–1 űrszondája – írja az IFLScience.
A Voyager-szondák 1977-ben indultak, eddigi, közel 50 éves missziójuk során felbecsülhetetlen értékű munkát végeztek. Az idő és a fogyatkozó üzemanyag azonban az elmúlt években kezdte éreztetni hatását, több műszert is le kellett állítani, hogy a küldetések folytatódhassanak.
Az utóbbi időszakban több meghibásodás is történt, a Voyager–1 például hat hónapon át értelmetlen üzeneteket küldött, végül a NASA orvosolni tudta a problémát. Legutóbb október 19-én lépett fel újra hiba, akkor egyáltalán nem küldött jeleket a szonda. A helyzetet végül úgy oldották meg, hogy átállították az űreszközt egy, a Voyager által évtizedek óta nem használt jeladóra.
Tony Greicius, a NASA munkatársa akkor úgy magyarázta, hogy bár a régebbi sáv kevesebb energiát használ, a Voyager–1 1981 óta nem használta. Ez más frekvencián működik és lényegesen halványabb, mint azok a sávok, amelyeket az űrszonda egyébként mostanában hasznosít. A nagy távolság miatt nem volt biztos, hogy a földi irányítás detektálni tudja a jelet, de végül sikerrel jártak.
Bár az adó bevált, a Voyager még mindig nem volt teljesen működőképes. A NASA a közelmúltban erősítette meg, hogy újra aktiválták a sávot, és az űrszonda a héten folytatta az adatgyűjtést a négy megmaradt, bekapcsolt tudományos műszerével. A csapat most megpróbálja az űrszondát a hiba bekövetkezése előtti állapotba hozni.
The post 2,5 milliárd kilométerről érkezett üzenet a Földhöz first appeared on 24.hu.