Karácsony Gergely mindenképpen Kiss Ambrust szeretné helyettesének, a Tisza viszont semmiképpen nem akarja megszavazni. A két teljesen ellentétes, de erősnek látszó akarat meglepő lehet annak fényében, hogy Kiss az elmúlt ciklusban botránymentes, szürke, technokrata politikusként dolgozott. Mit olyat tud Kiss Ambrus, és mi olyan van a múltjában, ami miatt egy jelenleg feloldhatatlannak tűnő patthelyzet alakult ki miatta a Városházán?
„Ha úgy tetszik, én is a szürke eminenciás szeretnék lenni a rendszerben”, mondta magáról Kiss Ambrus még az előző ciklus legelején, amikor még csak éppen átstartolt a Fővárosi Önkormányzatba a civil elemzői szférából. Ennek megfelelően az őt főpolgármester-helyettesnek felkérő Karácsony Gergelytől kifejezetten kérte, hogy ne neki kelljen a médiában és a rendezvényeken képviselnie a fővárost.
A háttérben maradó, de közben mindent átlátó politikai üzemeltetői munkát nem akárkitől tanulta, saját bevallása szerint Kiss Péter egykori szocialista politikus mellett jött rá arra, hogy a dolgok működtetése nem látványos munkákból áll.
És akkor itt gyorsan meg is érkeztünk ahhoz, hogy miért feszült össze a főpolgármester-helyetteseken, azon belül is Kiss Ambrus személyén a főváros két erős szereplője, Karácsony és a Tisza.
Karácsony a következő öt évre is szeretné a helyetteseként látni a városháza működését a gyakorlatban irányító Kisst, a DK ebben támogatná is, a Tisza azonban azt mondja, hogy nem akar megszavazni olyan embert, aki a régi gyurcsányi szférához kötődik. A Tiszát a jelenlegi állás szerint az sem hatja meg, hogy Kiss-sel együtt a nekik megfelelő Vitézy is megkaphatná ugyanezt a posztot.
Karácsony októberben egy huszárvágással a korábbi jogköreivel felruházva a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójának nevezte ki Kisst, de ettől még a politikai kötélhúzás folytatódott, hiszen helyettes nélkül nem működhet a főváros. A legutóbbi állomás a szerdai közgyűlés volt, ahol levették a napirendről a főpolgármester-helyettesekről szóló szavazást, mire Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester azt mondta, ez a testület feloszlatásához vezethet, és ebben nemcsak a főpolgármesternek van felelőssége, hanem a legnagyobb frakciónak (a Tiszának és a Fidesznek is 10 képviselője van, Baranyi feltehetően a Tiszára gondolt) és Vitézy Dávidnak is.
Tény, hogy Kiss Ambrus politikai pályájának első fele ezer szállal kötődik a régi MSZP-s körökhöz. Az 1979-es születésű, zalaegerszegi, bevallottan baloldali értékrendű Kiss már egyetemistaként a zalaegerszegi MSZP elnökségi tagja volt. A politológia szak végzésével párhuzamosan, 23 évesen pedig a Kiss Péter-féle Munkaügyi Minisztériumhoz került.