Képtelen ügyben hozott ítéletet egy izraeli bíróság, amikor a biológiai szüleinek ítéltek egy kétéves kislányt, akit embrió korában elcseréltek a kórházban. A bírónak azért sem volt könnyű dolga, mert két, egymással szöges ellentétben álló szakértői vélemény alapján kellett döntenie.
A sztori azzal indult, hogy egy izraeli kórház, a Rishon Lezion-i Asszúta lombikbébiprogramjában résztvevő, terhességének már a harmadik harmadában járó nőnek egy probléma miatt megvizsgálták a magzatát, akiről kiderült, hogy genetikailag semmi köze a pár egyik tagjához sem. De azt ekkor még nem tudták, kik a biológiai szülők.
A nő kihordta és megszülte a gyereket, a pár elkezdte felnevelni, amikor a fent említett vizsgálat után egy évvel végre megtalálták a biológiai szülőket, akik ugyanennek a kórháznak az IVF-programjában vettek részt. Ők indították a pert, mert igényt tartottak a kicsire.
A bíró a két ellentétes szakvélemény közül végül azét a pszichológusét fogadta el, aki szerint
„a lány átadása genetikai szüleinek és a velük élés előnyei meghaladják azt a kárt, amelyet a gyermek kiemelése okoz eddigi családjából”
A „hiba miatt életed első éveiben velük nőttél fel, akikkel időről időre találkozunk” története és narratívája a pszichológus szerint könnyebben befogadható, mint a másik történet, ha a nevelőszüleinél növekedne fel, amely szerint „tévedésből nőttél fel velünk, és időnként találkozol a genetikai szüleiddel”, amit a bíró szerint „elviselhetetlenül nehéz” lenne elfogadni”.
A másik oldalról nézve a szakértő – és a bíró is – úgy vélte, hogy a kislánynak azért előnyösebb a genetikai szüleivel felnőnie, mert
ez előnyösebb a jövőbeni identitás kialakításának szempontjából könnyebben kapcsolódhat a családhoz, a családtörténethez megvan a fiziológia hasonlóság közösek a családi értékeik lehetnek édestestvérei és így könnyebb lesz elmagyarázni neki az elkövetett hibát.
A pszichológust az is bevallottan befolyásolta a szakvéleményében, hogy a nevelőszülők előre kizárták, hogy a biológiai szülők jelen lehessenek a kislány jövendő életében, míg utóbbiak nem zárták ki a jövőbeli kapcsolatot.
A szakember szerint ezek alapján jobban tudják majd közvetíteni a gyermek élettörténetének elbeszélését a nevelőszülőknél, mert jobb képességekről, helyzetmegértésről és rálátásról tettek tanúbizonyságot, érettebben és önállóan vizsgálják a komplex helyzetet, és a kislány szükségleteit, szorongásait is be tudják építeni a szempontrendszerükbe.
(via MTI és Times of Israel)