A tiltakozás ellenére megszavazta az Országos Bírói Tanács, hogy a bírák fizetésemelését igazságügyi reformokhoz kössék, írja a hvg. A tervezet elfogadását több bíró is fekete napként jellemzi, amin az igazságszolgáltatás alkut kötött a kormánnyal.
Az OBT kihelyezett gyulai ülésén tárgyalta az Igazságügyi Minisztérium javaslatát, ami reformokhoz kötné a bírák, ügyészek és igazságügyi alkalmazottak fizetésemelését. A hivatalos összefoglaló szerint az ülésen név szerinti szavazás volt, a tervezet nagyon szorosan, 8:7 arányban ment át.
A minisztérium olyan megállapodástervezetet tett le az asztalra, ami a pénzhez kapcsolja az igazságügyi reformokat – így a bírák esélyt sem kaptak arra, hogy elutasítsák azt anélkül, hogy veszélybe sodornák a saját megélhetésüket vagy az alkalmazottaik egzisztenciáját. Az egyik tiltakozó bíró szerint „egy bíró egy ilyen ajánlatot meg sem hallgathatna”.
Az igennel szavazók között volt Szabó Péter OBT- és Varga Zs. András Kúria-elnök is.
Az igazságszolgáltatásban dolgozók körében már napok óta hatalmas a felháborodás nemcsak a tervezet, hanem a módszer miatt is: a kormány elvileg nem tehetné meg, hogy a fizetésemelést összeköti az igazságszolgáltatás átalakításáról szóló tervekkel. Mindezt ráadásul szokás szerint rekordgyorsasággal zavarták le, még az OBT-tagok is csak hétfőn, a munkaidő végén kapták meg a tervezet szövegét.
A kormány az elmúlt napokban nemcsak a bírók függetlenségének, az ügyvédi kamarának is nekiment. Egy új intézkedés értelmében az állam helyett a büntetőügyekben eljáró kirendelt ügyvédek – ők jellemzően azokat a nehéz anyagi helyzetben lévő terhelteket juttatják jogi segítséghez, akik saját ügyvédet nem tudnak megfizetni – díját, óránként hétezer forintot azoknak az ügyvédeknek kell összedobniuk, akik ezt a feladatot nem hajlandók vállalni, éppen az alacsony díjazás miatt, elvi-morális okokból, vagy azért, mert egyszerűen más a szakterületük.
Az ügyvédi kamara hiába utasította el az ötletet, a kormány már be is nyújtotta a törvénymódosításról szóló javaslatot. (hvg)