Donald Trump hétfőn kijelentette, hogy januártól hivatalba lépő kormánya nemzeti vészhelyzetet hirdet, és hogy az amerikai hadsereg segítségével fogja kitoloncolni az illegális bevándorlókat, írja a Guardian.
Egy csütörtök reggeli közösségi média-bejegyzésben a megválasztott elnök Tom Fitton, a Judicial Watch konzervatív csoport elnökének posztjára válaszolt, aki korábban azt írta, hogy a következő kormány „katonai eszközöket fog bevetni a Biden-invázió visszafordítására egy tömeges deportálási program keretében”. Trump annyit írt: „IGAZ!!!”
Trump a győzelme után kijelentette, elnöksége első napjától indul „az amerikai történelem legnagyobb deportálási programja”, de ennek sok részlete tisztázatlan még. Az biztos, hogy a leendő adminisztrációjának már kinevezett tagjai – a határvédelemért felelős Tom Homan, Stephen Miller tanácsadó és Kristi Noem belügyminiszter – támogatják Trump deportálási programját. A megválasztott elnök korábban azt mondta, a katonaságra, a Nemzeti Gárdára, valamint állami és helyi vezetőkre támaszkodna a végrehajtásban. A republikánus irányítású államokból pedig olyan államokba helyezne át katonákat, ahol a kormányzó elutasítja a programot.
Szakértők szerint ugyanakkor a Trump által felvázolt kitoloncolási program jelentős jogi és logisztikai kihívásokkal jár, beleértve az infrastruktúrát és a lehetséges gazdasági következményeket is.
A választások utáni első interjújában az elnök az NBC Newsnak azt mondta, hogy „nincs más választása”, mint a tömeges deportálási terv végrehajtása, függetlenül a költségektől. „Ez nem árcédula kérdése” – mondta. Az Amerikai Bevándorlási Tanács becslése szerint évente 1 millió ember kitoloncolása tíz év alatt több mint 960 milliárd dollárba kerülne.
Trump különböző pontokon azt állította, hogy legalább 15 millió – de akár 20 millió – illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó embert deportálna. A Pew Research 2022-es elemzése szerint 11 millió ember élt engedély nélkül az Egyesült Államokban. Nem világos egyelőre az sem, hogy Trump kiket tervez deportálni, kampánybeszédeiben gyakran nem tett különbséget a jogszerűen és az illegálisan az országban tartózkodó bevándorlók között.
Emberi jogi szervezetek mindenesetre aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy engedéllyel rendelkező embereket vagy akár amerikai állampolgárokat is érinthet a kitoloncolás.