„A doktori eljárások a vonatkozó jogszabályokkal és az ELTE Doktori Szabályzatával összhangban folynak” – válaszolta a Telexnek az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs osztálya Orbán Balázs doktori dolgozatával kapcsolatban.
Múlt héten egy olvasónk jelzése alapján írtuk meg, hogy Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának a doktori disszertációja az egyetlen az ELTE jogi karán az idén, amelyet a Tudományági Doktori Tanács (TDT) nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására. Ehhez a nagyon ritka helyzethez, mint megtudtuk, elvi okok vezettek, forrásaink szerint többen úgy érezték, hogy az egyetem egy ilyen nagy hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, nem tudják majd objektívan megítélni a dolgozatot, tartva attól, hogy a negatív bírálat szankciókhoz vezet.
Rácz András közösségi oldalán írt Orbán Balázs doktorija kapcsán, az egyik fontos rész, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója egy ismeretlen időpontban témát változtatott, de nem tudni, mi volt az eredeti témája, a nyilvánosan elérhető publikációi alapján ez nem szuverenitás fókuszú lehetett. Orbán 2009-ben kezdte a doktori iskolát, 2012-ben szerzett abszolutóriumot, Rácz azt írta, szokatlan mértékű adminisztratív jóindulatra volt szükség a Doktori Iskola vezetése részéről ahhoz hogy 12 évvel az abszolutórium megszerzése után Orbán Balázs megvédhesse a disszertációját, ráadásul teljesen más témában, mint amivel anno az abszolutóriumot szerezte. Ahogy az sem látszik Rácz szerint, hogy Orbán publikációs teljesítménye hogyan felelne meg a most hatályos egyetemi szabályoknak.
Az ELTE ezzel kapcsolatban azt írta: „Doktori iskolánkba Orbán Balázst 2009-ben vettük fel »A képviselők jogállása (parlamenti jog)« témában, abszolutóriumát 2012-ben szerezte meg. A 2009-ben választott témának része a szabad mandátum és szuverenitás vizsgálata, tehát a jelölt nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát. A vonatkozó jogszabályok szerint a 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók doktori eljárását a 2016 előtti szabályok szerint kell lefolytatni. 2012-ben két, témába tartozó publikáció kellett az abszolutóriumhoz és az eljárás indításához. A 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók 2026-ig kezdeményezhetik a doktori eljárás megindítását és a doktorjelölti jogviszony létesítését.”
A hír megjelenése után Polyák Gábor, a Média tanszék vezetője írta meg két posztban a felháborodott véleményét, rá reagálva az ELTE kiadott egy tőle elhatárolódó közleményt – a Mandiner pedig listázni kezdte, kik lájkolták Polyák eredeti posztját, és arról írt, hogy ki kellene őt rúgni az egyetemről –. Freund Tamás, az MTA elnöke is megszólalt, azt mondta, „politikai hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden kutató számára”.