Még emlékszem az első alkalomra, amikor huszonsok évvel ezelőtt anyukám nekiment ecettel az első kávéfőzőnknek…Az hagyján, hogy az a semmivel sem összetéveszthető szag örökre ráégett az orrnyálkahártyánkra, de ha jól emlékszem, a kávégépet is dobhattuk ki a kukába. Nagy ívben. Anyu amúgy az ecetes tisztítás receptjét egy kolléganőjétől kapta meg és – ha jól emlékszem – a leírás híján volt nemcsak a pontos instrukcióknak, de a pontos mértékegységeknek is – ezért is történhetett meg a katasztrófa. Pedig a módszer nem ördögtől való; annyira nem, hogy még az egyik legnevesebb konyhai eszközgyártó cég, a KitchenAid is esküszik az ecetes vízkőtlenítésre. Igaz, ők főleg azokban az esetekben ajánlják, ha valaki kerülné a vegyszeres vízkőoldó-tabletta használatát.
Van különbség a kávéfőző tisztítása és vízkőtlenítése között?
Van bizony. Míg a tisztítás alatt főleg piszlicsáré dolgokat értünk; vagyis olyasmiket, amiktől egy nedves-mosószeres szivaccsal is meg tudunk szabadulni, addig a vízkőtlenítés komoly procedúra, ami ha igazán jól akarjuk csinálni, bőven eltart egy fél napig is.
Ahogy azt a Good Housekeeping oldalán talált cikkben olvastam, a kávéfőzőt napi szinten ajánlott tisztítani – mert ez segít abban, hogy eltávolítsuk a készülékről a zavaró kávé- és olajfoltokat, valamint minden más olyan szennyeződést, ami a kávéfőzés közben keletkezik.
Mi történik, ha nem tisztítjuk alaposan a kávéfőzőt?
Semmi jó. Ha elhanyagoljuk a mindennapos tisztítókúrát, akkor az erre leginkább hajlamos helyeken felszaporodnak a kávéfőzés során kiváló mindenféle olajok, amik egy idő után keserűvé, hovatovább élvezhetetlenné teszik azt a bizonyos csésze kávét. De nem csak az olajok miatt érdemes napi szinten gondjainkba venni a kávéfőzőt: egy 2011-es kutatás szerint az igazán elhanyagolt gépekben nem csak az olajfoltok, de a penész- és élesztőgombák különféle fajtái is szép számmal tobzódtak.
És bár az utóbbiak jelentősen azért nem károsítják az egészséget, nem különösebben vidám arra gondolni, hogy penészgombát, vagy élesztőgombát kortyolgatunk együtt a kedvenc reggeli nedűnkkel.
Milyen gyakran kell vízkőtleníteni a kávéfőzőt?
Erről megoszlanak a szakértői vélemények. A KitchenAid honlapja azt írja, évente legalább 4-szer érdemes alávetnünk a kávégépünket egy alapos belső tisztításnak, vízkőtlenítésnek. A Good Housekeeping ezzel szemben azt ajánlja, hogy a biztonság kedvéért – no és a legtökéletesebb otthoni kávéélményért – havonta ejtsünk meg egy jó ecetes átmosást.
Milyen jelei vannak annak, hogy eljött a vízkőtlenítés ideje?
A jó hír, hogy bizonyos esetekben a kávéfőző magától is jelzi, ha annyira elkoszolódott a belseje, hogy intézkednünk kell.
A modernebb, okosabb eszközökön visszajelző fény jelzi, ha a vízkövesedés elérte a kritikus szintet.
A kevésbé modern gépeknél figyelmeztető jel lehet, ha a kávé a szokott időnél tovább készül.
Gyanakodnunk kell akkor is, ha a gép kávéfőzés alatt gurgulázó – vagy más szokatlan – hangot hallat.
Ha fehér foltok, vízkőfoltok jelennek meg a gép látható részein, az mindenképp figyelmeztető jel!
És végül: amennyiben ízetlenné válik az általunk főzött kávé, nincs mese, vízkőtleníteni kell a gépet!
3 tuti módszer, amivel megújul az elhasznált kávéfőződ!
Carolyn Forté, a Good Housekeeping igazgatója szerint a kávéfőző alapos belső tisztításához nem lesz szükség semmi másra, csak egy kis vízre, némi ecetre, no, és persze némi türelemre, amíg a procedúra lezajlik.
Az ecetes vízkőoldás egyébként a legnevesebb szakértők szerint is a legegyszerűbb, legpraktikusabb és legolcsóbb módja mindenféle kávéfőző vízkőmentesítésének, és ezzel együtt annak, hogy a lehető legfinomabb kávét ihasd nap, mint nap.
lépés: mielőtt nekikezdenél a műveletnek, olvasd el a használati utasítást. Minden eszköz más és más, jó ha tudod, milyen eszközzel állsz szemben.
lépés: távolítsd el a gépből a szűrőket!
lépés: töltsd fel a gép víztárolóját vízzel és fehér ecettel, méghozzá fele-fele arányban!
lépés: ha van a gépen tisztítóprogram, indítsd el. Ha nincs, főzz le egy adag kávét, majd 15-30 percre hagyd állni a készüléket. Hagyd, hogy az enyhén savas víz végezze a dolgát.
lépés: öntsd ki a használt folyadékot, majd további 2-3 alkalommal – immár friss vízzel – ismételd a fenti eljárást.
Ha nem kapsz fehér ecetet, almaecetet is használhatsz a procedúrához; ám itt mindenképp megjegyeznénk, hogy utóbbinak sokkal erősebb a szaga.
Ha nem rajongsz különösebben az ecetért, citromlével is nekiláthatsz a vízkőoldásnak: a kávéfőző víztárolójába ilyenkor fele-fele arányban tegyél citromlevet és vizet.
Ha inkább szódabikarbónával próbálkoznál, megteheted azt is. Ebben az esetben 1 rész szódabikarbónához 4 rész meleg vizet kell önteni. Az így kapott elegyet nagyon alaposan össze kell keverni, nehogy az összeragadt por eltömítse a kávéfőzőt.
The post 3 módszer, amivel kívül-belül megújulhat az elhasznált kávéfőződ first appeared on nlc.