„A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni” – ezt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás mondta a Magyar Nemzetnek, azután, hogy kiderült, Orbán Balázs doktori témája az egyetlen az ELTE jogi karán, aminek továbbengedéséről nem egyhangúlag döntött idén a testület.
Freund szerint a tudományos autonómia érvényesülése azt jelenti, hogy a döntést semmilyen formában nem befolyásolhatják a fokozatszerzésről döntést hozó testület tagjainak, az illetékes egyetem munkatársainak, vagy külső tényezőknek a politikai, így tudomány- és felsőoktatáspolitikai nézetei, elvárásai.
„Az Akadémia köztestületi tagjait és minden kutatót arra kérünk, hogy tudományos véleményét függetlenül, és személyes politikai véleményétől világosan elkülönítve képviselje. Előbbit a tudományos tevékenysége során, utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár. Az ELTE vezetésének ebben az ügyben közzétett állásfoglalása teljes összhangban van az Akadémia fenti véleményével” – mondta az MTA elnöke, aki ezen a ponton arra utalt, hogy az ELTE elhatárolódott Polyák Gábor, a Média és Kommunikáció Tanszékének tanszékvezetőjének Facebook-bejegyzésben írottaktól. Polyák azt írta, szerinte „a kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be”, és úgy fogalmazott: „az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD fokozatot.”