Dobjak ki mindent, ami a szekrényemben van? Vagy ne, mert ezentúl már csak a meglévő ruháimat hordhatom? Többé nem vásárolhatok új holmikat? Vagy igen, de csak drága dizájner darabokat? És egyáltalán, honnan tudhatom, hogy egy ruha valóban környezetbarát?
Ha fenntartható divatról van szó, számos, akár ellentmondásos kérdés, feltevés fogalmazódik meg. Sokakat pedig éppen ezek tartanak vissza vagy tesznek tanácstalanná azzal kapcsolatosan, hogy miként tehetnék környezettudatosabbá a ruhatárukat.
Mengyán Eszter, a Helló, slow fashion! című könyv szerzője adott hasznos tippeket, melyek azok az alapvető lépések, melyeket akár már mától kezdve megtehetsz, ha fenntartható gardróbot szeretnél.
Nézd át, hogy mid van!
„A legfenntarthatóbb ruhád már ott van a szekrényedben” – fogalmazott a szakértő. Első lépésben nézd át, hogy mi minden rejtőzik a ruhatáradban! Ezekből miket szoktál, miket szeretsz rendszeresen viselni. Melyek azok a darabok, amelyek esetleg egy kis javítással vagy átalakítással újra hordhatóvá tehetők, és mik azok, amiket már biztosan nem veszel fel.
A gardróbrendezés jó alkalom az öltözködéseddel kapcsolatos tudatosság erősítésére, arra, hogy újragondold a ruhatárad, új kombinációkat találj ki a meglévő darabjaidból, vagy akár már évek óta elfeledett holmikat újra elővegyél. És persze arra is, hogy kiválogasd, amit nem hordasz, és csak a helyet foglalja, viszont más módokon – erre lentebb még részletesebben kitérünk – esetleg még hasznosítható.
Kölcsönözz!
Amennyiben lehetőséged van, családi, baráti, ismerősi körben kölcsönözz, és persze te is adj kölcsön bizonyos ruhákat! Ha egy különleges alkalomra készülsz, például esküvőre vagy hivatalos, és olyan ruhára van szükséged, amit valószínűleg csak egy alkalommal fogsz viselni, ahelyett, hogy vásárolnál, inkább kérj kölcsön egyet!
Járj workshopokra!
Járj workshopokra ahol saját magad készíthetsz el valamilyen ruhát vagy kiegészítőt! Egyrészt büszkén viselheted majd az ott megalkotott, különleges darabot, hiszen az a te kezed munkája; másrészt ennek során megtapasztalhatod a hátteret, azt, hogy mennyi időbe, energiába kerül egy-egy divattermék elkészítése. Mindez új nézőpontot ad, aminek köszönhetően jobban meg tudod majd becsülni azokat a holmijaidat is, amelyeket nem te készítettél.
Second hand? Jöhet!
Ha frissíteni szeretnéd a gardróbodat, első körben gondolkodj használt ruhákban! A second hand darabok beszerzésére számos lehetőséged van, ám ennek is vannak fokozatai. Az leginkább környezettudatos megközelítés a ruhacsere, mely történhet akár ismeretségi körben, de ilyen tematikájú eseményeken, vagy az online térben is.
Emellett léteznek már itthon is olyan second hand üzletek – így a Swappis, illetve a RE RU HA –, melyek nem külföldről importálnak, hanem helyi forrásból származik az árukészletük: átveszik a jó állapotú használt ruháidat, ezekért pontokat kapsz, melyeket aztán kedvezményként érvényesíthetsz, amikor a mások által hasonlóképp leadott holmikból vásárolsz.
Használt kincsek beszerzésére kiváló platform a Facebook Marketplace vagy a Vinted is, hiszen itt még mindig magánszemélyektől és országon vagy régión belül vásárolhatsz, és persze te magad is pénzzé teheted a számodra feleslegessé vált, de hibátlan ruháidat, lábbelijeidet, kiegészítőidet. Az előzőekhez képest ugyan kevésbé, de még mindig fenntartható megoldás a klasszikus turkálókban való vásárlás, azzal a kitétellel persze, hogy ezekről tudjuk: külföldről behozott bálás ruhát árusítanak.
Új ruhát, tudatosan
Tévhit, hogy ha fenntartható gardróbot szeretnél, akkor a vadiúj darabok vásárlásáról teljes mértékben le kell mondanod. A kulcs ebben az esetben is a tudatosság. Nyilvánvalóan meghatározóak az anyagi lehetőségeid, ebből adódóan pedig nem feltétlenül tudod elkerülni azt, hogy bizonyos új termékeket fast fashion boltokból szerezz be.
Akár ott, akár máshol vásárolsz azonban, alaposan gondold át, hogy mit veszel meg és keresd a minél sokoldalúbb és időtállóbb darabokat!
Válassz olyan holmikat, melyeket sokféleképpen tudsz kombinálni a ruhatárad már meglévő elemeivel, és olyan basic darabok vagy klasszikusok, melyek nem mennek ki egy szezon alatt a divatból, így évekig viselheted őket!
Figyelj a minőségre is, keresd a kevésbé összetett, és minél természetesebb anyagokat – ilyen például a 100% pamut –, mivel jellemzően ezek a leginkább stapabírók, illetve ha egy nap hulladékként is végzik, ezek bomlanak le a legkönnyebben. Persze bizonyos termékkategóriák – például sportruházat, technikai ruházat – esetében nem kerülhetők ki a műszálas anyagok sem, amiből azonban lehet, válaszd a természetesebb alternatívát!
Ha teheted – akár évente néhány alkalommal – vásárolj fenntartható márkáktól, hazai tervezőktől is, egyrészt alapdarabokat, másrészt pedig statement kreációkat, melyek a gadróbod legkülönlegesebb elemei lehetnek. Sok hazai tervezővel találkozhatsz, ismerkedhetsz különböző vásárokon, mint amilyen a WAMP, vagy a RaD Fashion Festival. Bár ezek kétségkívül magasabb árkategóriát képviselnek, azonban a megvásárlásukkal kisebb márkákat, akár helyi vállalkozókat támogathatsz, másrészt tekinthetsz rájuk befektetésként is, hiszen egy tervezői darabot a későbbiekben, ha már nem hordod, jó áron el is tudsz adni.
Mi legyen azzal, ami már nem kell?
A fenntartható gardrób esetében legalább annyira lényeges, hogy milyen elemekből áll, illetve miket „engedsz be”, mint az, hogy mi történik azokkal a darabokkal, melyek kikerülnek belőle. Gondoskodj felelősséggel azoknak a holmiknak a sorsáról is, melyek számodra feleslegessé váltak, de nem is tudsz elcserélni vagy pénzzé tenni sem!
Ha még jó állapotban vannak, elajándékozhatod őket ismeretségi körben, vagy eladományozhatod közvetlenül rászorulónak, illetve jótékonysági szervezeteknek, de leadhatod adományboltban is.
Legvégső megoldásként pedig bedobhatod ruhagyűjtő konténerbe: az ide kerülő ruhák is javarészt szintén benne maradnak a körforgásban, azokat ugyanis átválogatás után vagy külföldi second hand piacokon értékesítik tovább, vagy más módon, például töltőanyagként hasznosítják újra.
Tekints rá kihívásként!
„A túlvásárlás sokszor pótcselekvés” – mutatott rá Mengyán Eszter, aki azt javasolja, hogy tarts egy kéthónapos vásárlási szünetet! Tekinthetsz rá egyfajta kihívásként is: ez az időintervallum épp elegendő ahhoz, hogy változtass a szemléletmódodon, rendszerezd, illetve megtanuld kreatívabban használni a meglévő ruhatáradat, viszont ennyi idő alatt még nem is kopnak el az olyan holmijaid – például fehérneműk –, melyekből óhatatlanul időről időre újakat kell venni.
Ha fenntartható módon gondolkodsz a divatról, és megteszed a felsorolt gyakorlati lépéseket, azt tapasztalod majd, hogy a gyorsan változó trendek helyett te magad kerülsz előtérbe, a megjelenésed pedig kifejezőbbé és stílusosabbá válik.
The post A legfenntarthatóbb ruhád már ott van a szekrényedben – Így tedd környezettudatossá a gardróbodat! first appeared on nlc.