Tovább gyűrűznek az események Orbán Balázs doktorija körül. A 444.hu arról írt, hogy az ELTE médiatanszékének vezetője újabb levelet tett közzé, miután az egyetem elhatárolódott tőle.
A vihart az ELTE-n belül az kavarta fel, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója az egyetemen indította el doktori eljárását. Csakhogy Orbán disszertációja lett az idén az egyetlen az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában, amit a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására. A miniszterelnök politikai igazgatója A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezést, amit december elején védhet majd meg az értekezés nyilvános vitáján. Mindez azt követően derült ki, hogy országos botrány lett Orbán egyik podcastjából, amelyben arról beszélt az ukrajnai háború kapcsán, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ami felelőtlenség volt, ’56 példájából kiindulva pedig mi valószínűleg nem tennénk így.
A Doktori Tanácsban kialakult helyzet mögött az állhatott, hogy többen úgy érezték, hogy az egyetem egy ilyen nagyhatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, nem tudják majd objektívan megítélni a dolgozatot, tartva attól, hogy a negatív bírálat szankciókhoz vezet.
A hír megjelenése után előbb Polyák Gábor, a médiatanszék vezetője írta meg felháborodott véleményét, majd rá reagálva az ELTE adott ki tőle elhatárolódó közleményt – a Mandiner pedig listázni kezdte, kik lájkolták Polyák eredeti posztját, és arról írt, hogy ki kellene őt rúgni az egyetemről –, ezután jelent meg vasárnap a tanszékvezető újabb Facebook-bejegyzése.
Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik például a szuverenitás fogalmáról, úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül (…) Melyik civilizált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyezben [helyzetben] lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?
– írta a mostani bejegyzésében, amiben annak a reményének is helyt adott, hogy „ezek a higgadtabb érvek legalább a velem egyet nem értő egyetemi kollégákat elgondolkodtatják”. Azt is írta, hogy dühösnek dühös a kialakult helyzetért, „de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem”.
Emlékeztetett arra, hogy annak idején Majtényi László leállította az MTA doktori eljárását, amíg ORTT-elnök volt (ez a mai Médiahatóság jogelődje volt), „mert tudta, hogy a pozíciója akár hatással is lehet a tudományos munkája értékelésére”. Szerinte nem az a kérdés, hogy Orbán Balázs meg tud-e írni egy doktori értekezést, elhiszi, hogy meg tud – „bár az erre szolgáló adatbázisban a tudományos művei között meglepően sok az egyoldalas alkotás, még Twitter (X) poszt is van a listán” –, ugyanakkor „nagy kár, hogy a doktori iskola honlapján a poszt megírásakor nem elérhető a dolgozat”. De az igazi probléma nem ez, hanem az, hogy Orbán Balázs „a miniszterelnök politikai tanácsadója”, aki „személyesen felelős az egyetemünk sorsáért”, valamint az, hogy „mi, egyetemi polgárok közössége, önként részt veszünk a játszmáiban”.
Orbán Balázs egyébként történetesen épp a szuverenitásról írt doktori értekezést „A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései” címmel. Erre is reagált a posztban Polyák, amikor ezt írta:
mi mindannyian tudjuk, hogy miniszteruram mit gondol a szuverenitásról: olyanja csak a nagyfőninek van, bár jókedvében egy kicsit ad belőle az alfőniknek, a többiek meg, mármint mi, állampolgárok, ezt megszavazhatják.
The post Visszaszólt az ELTE Orbán Balázs doktorijáról kialakult vitában az médiatanszékvezető first appeared on 24.hu.