Ritka, 2000 éves, gyönyörűen megmunkált, gladiátort formáló késnyelet találtak Angliában – írja a Live Science. A lelet megerősíti, hogy a harcosok híre a Római Birodalom határáig eljutott.
A rézötvözetből készült fogantyú egy sisakos, pajzsos secutor gladiátort jelenít meg, az amfiteátrumi harcosok ezen csoportja erősen páncélzott volt, és közelharcra, a mozgékonyabb, szigonyos-hálós retiariusok elleni küzdelemre specializálódott. Mint kiderült, a késnyélen látható figura balkezes. A balkezes gladiátorokat alapvetően szerencsétlennek tartották, bár néhányukat kifejezetten balkezes harcra tanították be, hogy előnyhöz jussanak.
Gladiátorjátékokat i. e. 105-től egészen i. sz. 404-ig tartottak, az eseményeket nemcsak Rómában, hanem a birodalom más szegleteiben is megrendezték. A játékokat a felsőbb osztály tagjai szervezték, így mutatva meg vagyonukat. A gladiátorok általában rabszolgák vagy elítélt bűnözők voltak.
„Annak ellenére, hogy hivatásuk miatt rabszolgasorban éltek és társadalmilag kitaszítottak voltak, a gladiátorok hatalmas hírnévre tehettek szert” – mondta Frances McIntosh, az English Heritage munkatársa. A most feltárt lelet egyértelműen egy emléktárgy, a játékokhoz köthető szuvenírek meglehetősen ritkák Britannia területén.
A felfedezés megerősíti, hogy a térség lakói is rajongtak a harcosokért. McIntosh szerint a gladiátorok még most, 2000 évvel később is foglalkoztatják az embereket, nem kis részben a popkultúra, így a Gladiátor című film második része miatt.
A nyelet egy folyóban találták meg Corbridge-ben. A települést a római korban Corstopitumnak nevezték, és Hadrianus fala mellett állt.
The post Gyönyörűen megmunkált római kori leletet találtak first appeared on 24.hu.