A republikánusok szerda éjjel többséget szereztek az Egyesült Államok képviselőházában is, ezzel bebiztosították hatalmukat Donald Trump új kormányában. A győzelemmel a republikánusokhoz került a törvényhozás és a végrehajtás is.
A kongresszus az ország két házból, a képviselőházból és a szenátusból álló törvényhozó testülete, mindkét kamarája a washingtoni Capitoliumban ülésezik. A republikánusok az arizonai győzelemmel 218 mandátumot szereztek a 435 tagú testületben, közel tíz nappal Trump második győzelme után.
Elemzők korábban kiélezett küzdelmet jósoltak a kongresszus két házában: a felsőház szerepét betöltő szenátusban – ide minden tagállam két-két szenátort delegál – a szűk demokrata többség elvesztését és szintén szoros republikánus többséget becsültek. Az alsóházban, azaz a képviselőházban – ahová a tagállamok lakosságarányosan delegálnak képviselőket – viszont hiába várták, hogy a demokraták visszaszerezhetik az irányítást.
Az már az amerikai elnökválasztás másnapján világossá vált, hogy a republikánusok Trump győzelme mellett viszik a szenátust is. A győzelemmel továbbra is nagy beleszólást kapnak olyan kulcsfontosságú ügyekbe, mint a kormányzati finanszírozás, a külföldi segélyek; de a legfőbb bírói testület tagjait is a szenátussal együttműködésben választja ki és nevezi ki az elnök. Mindezt a konzervatív többségű legfelsőbb bíróság sem igazán fogja ellensúlyozni.
A többség egyúttal véget vet a demokraták azon reményének, hogy az alsóház mintegy fékként szolgálhat Trump napirendjével szemben: ha a demokraták vették volna át az irányítást a képviselőház felett, vétójoguk lett volna a Fehér Házban.
Az újrázó elnök tegnap újabb három fontos posztra nevezte meg a jelöltjeit: csakugyan Marco Rubio lesz Trump külügyminisztere, a Nemzeti Hírszerzést a putyinista Tulsi Gabbard vezeti majd, a legfőbb ügyész pedig a szexbotrányokba keveredett főügyész, Matt Gaetz lesz. (AP, Guardian)