Ahogyan arról korábban beszámoltunk, január 1-től lép hatályba a munkáshitel, amelyet a 17-25 év közöttiek igényelhetnek. A hitel szabadon felhasználható, kamatmentes, a maximális összege 4 millió forint. Legalább heti 20 órás foglalkoztatotti jogviszonnyal vagy vállalkozással kell rendelkezni annak, aki igénybe akarja venni.
A 17-25 éves fiataloknak szóló, legfeljebb 4 millió forintos összegű, kamatmentes, tíz éves futamidejű kölcsönre az előzetes becslések szerint akár 300 ezren is jogosultak lehetnek. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arra számít, hogy jövőre 500 milliárd forintot fel is vesznek majd a munkáshitelből, ami 125 ezer igénylőt jelentene – írja a Blikk a Bank360 nyomán.
Valóban megéri felvenni?
A Bank360 szakértői azt mondják, hogy a kölcsön az eddig tudható részletek alapján annyira kedvezőek, hogy annak, aki jogosult rá, vétek volna nem felvenni a munkáshitelt. A szakértők szerint, ha nem a fogyasztásra költi el a fiatal a pénzt, hanem beteszi egy tízéves államkötvénybe most 6,77 százalékos éves hozamot érhet el vele. Ez azt jelenti, hogy tíz év múlva több mint 90 százalékos hozamot érhet el, vagyis csaknem 8 millió forintot vehet majd fel. Mindeközben az adósságot is törleszteni kell, amelynek havi részlete 33 333 forintra jön ki, amihez társulhatnak egyéb költségek is. Elképzelhető, hogy a babaváró hitelhez hasonlóan garanciadíjat is kell majd fizetniük a hitelfelvevőknek.
Van apróbetűs rész?
Pozitívum, hogy a munkáshitelben nem fenyegetik büntetéssel a hitelfelvevőket, szemben a babaváró hitellel. Abban az esetben, ha gyerekük születik, két évre felfüggesztik a törlesztést, két gyereknél az állam elengedi a tartozás felét, háromnál pedig a teljes összeget. Ennek ellenére akkor sincsen baj, ha nem születik gyermek, ugyanis akkor is megmarad a kamatmentesség.
Az egyetlen feltétele az, hogy a fiatal öt évig ne menjen külföldre, hanem dolgozzon vagy vállalkozzon Magyarországon.
Ennek ellenére a szakértők hangsúlyozzák, hogy alaposan meg kell fontolni a hitel felvételét, ugyanis egy hitelt akkor érdemes felvenni, ha olyan beruházást finanszíroz valaki, ami a jövőben megtérül.
The post Valóban megéri felvenni a munkáshitelt? – A szakértők válaszoltak first appeared on nlc.