Az őszi kertészkedés sokak számára egyúttal rendrakás ideje is: falevelek gereblyézése, fűnyírás, száraz ágak levágása. Azonban egyre több szakértő hangsúlyozza, hogy a természetes környezet megtartása sok esetben lényegesen előnyösebb, mint az úgynevezett őszi nagytakarítás. Az elhullott levelek, a levágott fű és az évelők természetes állapotban hagyása gazdagítja a talajt, védelmet nyújt a növények gyökérzetének, és segít a madarak, rovarok, valamint a kisebb emlősök, például a sündisznók túlélésében.
Miért árt a gereblyézés?
A lehullott levelek szőnyege valójában a talaj természetes takarója. Amellett, hogy gazdagítja a földet tápanyagokkal, ráadásként még ideális élőhelyet is nyújt. Számtalan rovar lapul meg az avarban, melyek fontos szerepet játszanak a növények beporzásában, és vonzzák a madarakat is. És azt tudtad, hogy a sünök is többnyire levélkupacokban találnak menedéket maguknak a fagyok idején? Ezen kívül a levélréteg védelmet nyújt a növények gyökérzetének a hideg ellen, így különösen a fák alatti területeken ajánlott meghagyni őket.
Mit tegyünk az évelőkkel?
A legtöbben szeretnék ősszel megtisztítani és rendbe tenni a kertet, ami az évelők és díszfüvek teljes visszavágását is jelenti sokak számára. Azonban ha meghagyjuk az évelő növények természetes formáját, nemcsak látványos lehet a végeredmény, hanem a téli időszakban ez az állapot védelmet is nyújt. A növények száraz lombozata és szára szigetelő rétegként működik, védve a gyökérzetet és a talaj felső rétegét a fagyoktól.
Kertészkedj természetbarát módon!
A kert ápolása ma már nem arról szól, hogy teljes kontroll alatt tartsuk a növényzetet. A természetes folyamatok támogatása, így például az avar megőrzése és épen tartása is egy fenntarthatóbb alternatíva, amely nekünk, embereknek cseppet sem árt, ugyanakkor a kert élővilágának nagyon is kedvez. Így a hideg hónapok után egészségesebben, gazdagabb növény-, rovar- és állatvilággal indulhat újra a növekedési szezon.
The post Ezt a kerti munkát mostantól felejtsd el minden ősszel! first appeared on nlc.