Miután eldőlt, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, a republikánusok választási győzelmének hatását egyből érezni lehetett: az euróval és a forinttal szemben is erősödött a dollár, és a legtöbb kriptopiaci szereplő is kedvező fejleményként tekint Trump győzelmére.
Ez a többi közt annak köszönhető, hogy a megválasztott elnökről köztudott, maga is jelen van kriptopiacon: több millió dollárért kínált NFT-kollekcióval rendelkezik, illetve a World Liberty Financial úgynevezett DeFi (decentralizált fizetőeszköz) platformon saját kriptoeszközöket is tart. A kampányában pénzügyileg komoly szerepet játszó lobbierőnek pedig sikerült elérnie, hogy Trump kriptobarát gazdasági intézkedéseket vetítsen előre elnöksége idejére.
A Binance Research gyorselemzése szerint a bitcoin növekedése az altcoinokra és mémérmékre is erősen kihat, melyek szintén megkezdték a menetelésüket. Az Ethereum értéke egy nap alatt közel 20 százalékot ugrott a választási eredmény hatására, és az Elon Muskhoz köthető Dogecoin is jól teljesít.
CFOTO / NurPhoto / AFP A Bitcoin, a Dogecoin és az Ethereum fizikai emlékérméi.
A 24.hu által megkérdezett kriptopiaci szakértő azt mondta, a jelenség egy piaci együttállásnak is az eredménye: a Bitcoin alapját képező blokkok felezési ideje ugyanis történetesen most és 2020-ban is azonos időpontra esett az amerikai elnökválasztással. Pinke Attila, a Blockchainbloom Hungary csatorna alapítója szerint emellett, persze, Trump kriptobarát kijelentései is pozitívan hatottak a piac alakulására.
Hogy is működik ez az egész?
A bitcoin (és általában a kriptovaluták) monetáris politikáját nem emberek, hanem algoritmusok határozzák meg. Ez annyit tesz, hogy a bányászat során minden blokkal feljön adott mennyiségű bitcoin, ami a bányászokon keresztül kerül forgalomba. Kezdetben ez blokkonként 50 bitcoint jelentett, a kriptovaluták bányászásának ugyanakkor velejárója a feleződés (a kibocsátás arányának csökkentése), ami 210 ezer blokkonként, nagyjából négyévente esedékes.
Ennek eredményeképp a kezdeti blokkonként 50 egység először 25-re esett vissza, majd ez a szám tovább csökkent. Napjainkban (április 20. óta) egy blokkal 3,125 bitcoin jön fel. A bitcoinok mennyisége egyébként 21 millióban van maximalizálva, ami azt jelenti, hogy
Ezt a kriptovalutát napjainkban egy több mint 18 ezer node-ból álló csomóponthálózat működteti. Ezek a számítógépek szét vannak szórva a világ minden táján, és mindegyik rendelkezik a teljes Bitcoin-blokklánc eddigi másolatával. A rendszer olyannyira stabil, hogy amíg van két eszköz a rendszerben, addig nincsen gond. A szakértő szerint jó példa erre, hogy 2021 januárjában Kína betiltotta a bitcoin bányászatát, úgy, hogy addig a bányászok több mint 60 százaléka Kína területén működött – ez mégsem okozott semmiféle fennakadást a működésben.
A többi bányász annyit érzékelt, hogy leesett a hash-ráta, amely alapvetően azt mutatja, mennyire bonyolult éppen a bányászat. Ha pedig nő a bányászat nehézsége, egyre többen vesznek majd részt benne, magyarul egyre biztonságosabb lesz a hálózat. A Blockchainbloom Hungary alapítója szerint bár korábban Trump a kriptoellenes oldalt képviselte, ma már saját NFT-kollekcióval és megvásárolható tokenekkel rendelkezik. Emellett aktív képviselője a kereskedelmi szabályok könnyítésének, és saját kriptostratégiával is előállt. Ennek részeként azt tervezi, hogy:
meneszti az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) sokak által kriptoellenesnek tartott vezetőjét,
létrehozza az Egyesült Államok nemzeti bitcoin-tartalékát,
valamint egy tanácsadó testületet is felállít a kriptoszektor támogatására és a megfelelő szabályozás kialakítására.
Ebben a pálfordulásban sok szakértő szerint szerepe lehet Musknak, aki komoly pénzeket öntött a republikánus kampányba, saját közösségi platformmal a kezében pedig piaci manipulációs ereje is van, amit, például, a Dogecoin-felfuttatásánál is alkalmazott. Pinke Attila szerint a lobbierőn túl annak a ténynek is nagy szerepe lehet Trump véleményének átformálásában, hogy lassan 16 éve hibátlanul működik a Bitcoin alapjául szolgáló rendszer – hiába támadják folyamatosan.
Nem csak Trumpon múlt
A blokkláncszakértő lapunknak elmondta, a múltban a felfutás mindig a feleződés évére, egészen pontosan annak negyedik negyedévére esett, így most is arra lehetett számítani, hogy a választással egy időpontban lesz egy nagy felfutás.
Soha nem fogjuk megtudni, hogyha Kamala Harris nyer, mi történt volna. A bitcoin esetében szerintem mindegy, ki lett volna az elnök, egy idő után emelkedés jött volna, az viszont biztos, hogy Trump győzelmének hírére az egész kriptopiac sokkal jobban reagált
– jelentette ki a szakértő.
A Blockchainbloom Hungary alapítója szerint ha a bitcoin megindul, azt idővel mindig lekövetik az altcoinok, ugyanis a piac pszichológiája azt diktálja, hogy az ember rekordcsúcson már ne bitcoinba, hanem más eszközbe tegye a pénzét.
Megkerülhetetlenné válik a Bitcoin
Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) az elmúlt egy évtizedben rendre elutasította a bitcoin-alapú tőzsdén kereskedett befektetési alapokat (ETF-eket), mondván, az ilyen alapok könnyen manipulálhatók lehetnek. A szervezet vezetője az a Gary Gensler, akiről Trump a választási kampány során többször elmondta, hogy hivatalba lépése utáni egyik első dolga lesz, hogy menessze, annak ellenére is, hogy az idén pozitív lépések is történtek a kriptopiac és az SEC viszonyában.
TRUMP: “I will fire Gary Gensler and appoint a new SEC chairman … who believes America should build the future, not block the future.” pic.twitter.com/5KHrdgHe2Q
— Cointelegraph (@Cointelegraph) November 5, 2024
Január 11-én ugyanis az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet elfogadta a benyújtott bitcoin spot ETF-kérelmeket, aminek hatására sokkal egyszerűbben vásárolhatnak a jövőben bitcoint a befektetők, a döntés ráadásul az alapkezelők számára is lehetőséget ad belépni a kriptovaluták piacára.
A januártól érvényes szabályok szerint az értékpapír kibocsátójának, mint például a piacon aktív alapkezelőknek, a Blackrocknak vagy a Fidelitynek, rendelkeznie kell azzal a mennyiségű eszközzel, amiről kibocsátja azt. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy fel kell vásárolniuk bitcoint ahhoz, hogy ki tudjanak bocsátani Bitcoin Spot ETF-eket.
A világ jelenleg második legnagyobb cége, a Microsoft, például, év végén már arról fog szavazni a részvényesekkel, hogy legyenek-e bitcoin-tartalékai. A kriptovaluta mennyisége azonban korlátozott, a felvásárlások pedig már megkezdődtek. Ráadásul a piac aktivizálódott Kanadában és Hongkongban is.
The post Trump győzelme segített, de nem csak emiatt döntöget csúcsokat a Bitcoin first appeared on 24.hu.