Az ELTE kollégiumában, a saját szobájában működtetett egy fénymásolót a kilencvenes években, ebből építette fel első cégét, és lett bő két évtized alatt az állami informatikába ezer szállal bekötött nagyvállalkozó Vertán György. Az üzletember neve felmerült korábban is egy-két újságcikket érő ügyben, mégis kevéssé lehetett ismert a széles nyilvánosság előtt.
Vasárnap viszont Magyar Péter többször is említette őt egy állítólagos lejáratási-megfigyelési ügy egyik főszereplőjeként. Magyar azt állítja, eddig két nő volt, aki az ő volt párjaként rosszakat mondott róla a nyilvánosság előtt, Varga Judit és Vogel Evelin, és
mindkettejüket fideszes körök fizetik, jelesül a Fradi-elnök, Fidesz-pártigazgató Kubatov Gábor, a kifizetés pedig technikailag Vertán cégein keresztül megy.
Az üzletember erre egyelőre nem reagált.
Vertán életét és állami kapcsolatait a korábbi újságcikkek és jórészt szakmai jellegű interjúk alapján lehet összerakni. 1974-ben született a romániai Resicabányán, 1990-ben költözött Magyarországra, Szolnokon a Verseghy Gimnáziumba, majd Budapesten az ELTE programozó matematikus szakára járt. Itt állított csatasorba egy fénymásolót, amivel pénzért másolt, az ötlet pedig egyfajta ősstartupként gyorsan kinőtte magát. Elkezdett a műegyetemistáknak is dolgozni, majd diplomázás után céget épített erre, és 1996-ban elindította a Tigra Kft-t. 0–24-ben fénymásolt a Műegyetemen, majd pár éven belül tíz egyetemmel szerződött le, és működtetett szalonokat.
A fénymásolás mellett az általa vezetett cég belevágott a számítástechnikai eszközök forgalmazásába, majd a programozásba is. Finnországban szerencsét próbáló programozó ismerősei révén 1999-ben a Nokiától, majd ezzel a referenciával a Telekom-csoporttól is kapott informatikai megrendelést.
Megkeresett az állam
A 2001-es válság őket is érzékenyen érintette, ekkor már főként informatikai rendszerekkel foglalkoztak, és gyakorlatilag munka nélkül maradtak. Vertán a saját megtakarításait feláldozva és kölcsönökből tartotta életben a céget. Hat év külföldre dolgozás után aztán beléptek a magyar piacra, ők fejlesztették le például a Budapest Bank lakossági hitelbíráló rendszerét. Az erről 2022-ben író Portfolio szerint még akkor is ezt használta a bank, amely a cikk után nem sokkal beolvadt a NER-es szuperbankba.
Első nagyobb megbízásukat 2005-ben nyerték el, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnak és az Országos Egészségügyi Pénztárnak fejlesztettek, majd 2009-ben újabb nagy állami munka jött az Önkormányzati Minisztériumtól.
A dolgok a Fidesz 2010-es hatalomra jutása után gyorsultak fel.