Sokan nem fűszerként, hanem egészségük megőrzése érdekében, táplálékkiegészítőként fogyasztják a kurkumát, mert a kurkumin nevű polifenoljának antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak.
Egyes kutatások szerint a kurkuma segíthet porckopás, ízületi gyulladás, metabolikus szindróma, magas koleszterinszint, szorongás vagy izomláz esetén, de lehetnek kockázatai, ha kúraszerűen, táplálékkiegészítőként szeded – írja a Házipatika.
Az alábbi egészségügyi problémák esetén ajánlott óvatosan bánni a kurkumával, mert nagy mennyiségben problémákat okozhat.
Epehólyag-problémák: a kurkuma serkentőleg hat az epekiválasztásra, így már eleve meglévő epehólyag-problémák esetén tovább súlyosbíthatja a panaszokat. Éppen ezért epehólyag- vagy epevezeték-elzáródás esetén mindenképpen kerülni kell a kurkumás táplálékkiegészítők alkalmazását.
Vérzékenység: összetevői révén a véralvadást is lassítja a kurkuma, ami vérzékenységgel küzdő betegeknél kifejezetten hátrányos. Különösen óvatosan kell bánni vele vérhígítók szedése mellett.
Cukorbetegség: a kurkumin csökkentőleg hathat a vércukorszintre. Gyógyszeres vagy inzulinkezelés alatt álló cukorbetegeknél ezt is számításba kell venni, illetve a kurkuma kúraszerű alkalmazása előtt feltétlenül konzultálni kell a kezelőorvossal.
Reflux: ismert, hogy a kurkuma gyakran súlyosbítja a refluxbetegek panaszait. Érintettként mindenképpen figyelni kell tehát arra, hogy a szervezet hogyan reagál a kúrára.
Meddőség: a kurkuma ronthatja a férfiak termékenységét részint a tesztoszteronszint csökkentése, részint a hímivarsejtek mozgékonysága csökkentése révén. Gyermeket tervező férfiak számára tehát javasolt, hogy legyenek nagyon mértékletesek vele.
Van még további hat eset, amikor érdemes kerülni a kurkuma szedését, ezeket megtalálod a Házipatika cikkében.
The post Tényleg csodaszer a kurkuma? Ezekben az esetekben jobb elkerülni first appeared on nlc.