Rég nem tapasztalt jó hangulatban adta szokásos pénteki rádióinterjúját Orbán Viktor. A téma nagyrészt az amerikai elnökválasztás eredménye volt.
Orbán a beszélgetés elején úgy kommentálta az eredményt, mintha ő maga győzött volna Amerikában, nem pedig az történt volna, hogy – komoly kockázatot vállalva és mindent egy lapra feltéve – a későbbi befutónak drukkolt. Így fogalmazott ugyanis:
„Az amerikai győzelem, az egy hatalmas győzelem. Olyan nagy, hogy nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik.”
Orbán annyira fel volt dobva, hogy viccelt is, a Mars emlegetése ugyanis utalás volt Trump kampányának legismertebb támogatójára, a Mars-fixációban szenvedő Elon Muskra.
„Nyilvánvaló, ha amerikai új elnöke háború helyett békét akar, ha migránsellenes politikát akar folytatni, és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban. És nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolnunk kell.” – fogalmazott Orbán.
A miniszterelnök a rádióinterjúban Trump megválasztását kifejezetten csak az ukrajnai háború szempontjából próbálta értelmezni, mondván, ez a téma most a „forró krumpli”.
„A fronton a helyzet nyilvánvaló, tehát katonai vereség van. Az amerikaiak ki fognak szállni ebből a háborúból.”
– vélekedett Orbán. Ezután rögtön finomított a várakozásain, mondván „Először is nem fogják bátorítani a háborút, nem fogják azt mondani, hogy a háború jó dolog.” (Ezt természetesen soha senki nem mondta, a mostani amerikai vezetés különösen nem.)
Trumpról azt mondta, hogy
„Ő nem indít háborút”, a leendő elnököt ugyanis olyan emberként jellemezve, “„aki utálja a háborút”, mivel tőről metszett üzletember.
„Ha ez van a Nagy Víz túloldalán, ez minket európaiakat is érinteni fog. Ezt a háborút Európa egyedül nem tudja finanszírozni.”
– folytatta Orbán a gondolatmenetét. A miniszterelnök befejezett múlt időben, „elvesztett háborúként” említette az ukrajnai orosz inváziót.
Ami a budapesti csúcstalálkozón résztvevő európai vezetőket illeti, Orbán úgy látja, hogy közöttük „nő azoknak a száma, akik csöndben maradnak, pedig korábban hangosak voltak, azoké is, akik óvatosan, de felvetik, hogy alkalmazkodni kéne az új helyzethez, és itt vagyunk mi, akik mindig is ezt mondtuk.” Mármint hogy békét kell kötni az orosz agresszorral.
Ha a másik fél az erősebb, ez nem tűnik jó gondolatnak – mondta Orbán a riporter azon felvetésére, hogy Zelenszkij Budapesten elutasította a tűzszünetet, és szerinte a békéhez erő kell és az erő nyelvén kell bármilyen békéhez eljutni.
„De ez nem az én dolgom, hanem az ukránoké, akik egyébként hősiesen harcoltak az elmúlt két évben” – folytatta a megengedő hangulatba került Orbán, aki azt állította, hogy nem tartozik azok közé, akik lebecsülik azt a „heroikus küzdelmet, amit az ukránok folytattak”.
A miniszterelnök ezután hosszabb blokkot szentelt annak, hogy ő mindent pontosan előre látott az elnökválasztással kapcsolatban. A beszélgetés ezen pontján láthatólag maga Orbán is megérezte, hogy már-már úgy beszél, mintha a bolygó, és nem pedig Magyarország miniszterelnöke lenne, ezért azt kezdte fejtegetni, hogy szerinte közvetlen összefüggés van a világban most zajló változások és „az emberek zsebében lévő pénz” között. Mármint a magyar emberekében. Hogy mi az összefüggés? Orbán nem túlbonyolított levezetése szerint Trump azonnal véget fog vetni a háborúnak, ami automatikusan, már pár hónapon belül a magyar gazdasági helyzet javulásával fog járni, bár azt nem részletezte, hogy ez pontosan miért történne meg. Ehelyett két mondatban úgy ígért egyszerre fellendülést 2025-re a fiataloknak, a hozzá hasonló, még aktív hatvanasoknak és a nyugdíjasoknak, mintha jövőre tartanák a választásokat.
Majd azonnal emlékeztetett arra, hogy ez a biztosra vett fellendülés személy szerint neki köszönhető, mondván
„ezek mind azért lesznek lehetségesek, mert úgy alakult a világpolitikában a helyzet, ahogy, és azért, mert mi, magyarok jó lóra tettünk”.
Ezen a ponton annyira belelendült, hogy olyanokat mondott, mint
„Fantasztikus évünk lesz 2025-ben.” Illetve hogy „óriási lehetőségek előtt állnak az emberek”.
Mámoros hangulatában azzal söpörte le azt a kérdést, hogy gazdaságilag biztosan jó lesz-e nekünk a Kínával keménykedő Trump, hogy
„Nem akarunk mást, mint Donald Trump: jó üzletet kötni a kínaiakkal.” Azt nem említette, hogy Trump a világ legnagyobb gazdaságának képviseletében megtörni akarja Kínát védővámokkal.
„Az, hogy az USA elnöke Magyarország barátja, olyan gazdasági lehetőség, ami korábban soha nem állt fönn” – mondta. Ezután azt kezdte fejtegetni, hogy ő egyfajta jós vagy orákulum, ezekkel a szavakkal:
„Egy társadalomban van egy olyan munkamegosztás, hogy kell lenni a magyar világban olyanoknak, akiknek az a dolguk, hogy próbálják megérteni a jövőt. Ezek volnának a politikusok.”
Mármint ő, a Politikus. Nem sokkal később már Bölcs Karatemesterként pozicionálta magát, mondván
„az egyszerűség a tudás legmagasabb szintje a küzdősportok mesterei szerint.”
Az egyszerűséget olyan összefüggésben magasztalta, hogy az európai gazdaságnak szerinte egyszerűen az a problémája, hogy ma a gázért egy európai cég négyszer annyit fizet, mint egy amerikai, az elektromos áramért meg háromszor.
A beszélgetés lecsengető szakaszában a trumpozást az unió elleni durva támadásokkal váltotta fel. Ezúttal az uniós szintű bíróságokat támadta be, elfogultnak, „föderalistának” és aktivistának beállítva azokat, önmaga nagy erényének meg azt nevezte, hogy „fellázadt” az európai jogrendszer és igazságszolgáltatás ellen.
Ha ennyi nem volt elég, végig is nézheted a feldobott Orbánt radióinterjú közben: