Bár évről-évre kivétel nélkül már október végén elkezdik kipakolni a boltok polcaira a karácsonyi dekorációkat és finomságokat, mégis legtöbbünket teljesen lesokkol ilyenkor az a tudat, hogy már két hónappal az ünnepek előtt arra buzdítanak minket, hogy kezdjünk el készülni a karácsonyra.
Bár sokan ilyenkor a jól ismert „strucc technikát alkalmazzák”, amelynek nemes egyszerűséggel annyi a lényege, hogy szinte becsukott szemmel haladnak végig a karácsonyi portékákat kínáló sorok között, a pszichológusok ennek ellenére mégis arra hívták fel a figyelmet, hogy érdemes lenne ilyenkor inkább belevetni magunkat az ünnepi tervezgetésbe, a korai kezdés ugyanis számos pozitív hatást gyakorolhat az életünkre.
Legközelebb tehát, ha egy nagy áruházban vásárolunk novemberben, és elhaladunk a rengeteg dísz, ajándékötlet és karácsonyi finomság mellett, ahelyett, hogy morgolódva morzsolnánk el a bajuszunk alatt, hogy: „no, erre van szüksége már ilyen korán ennek a kapitalista világnak”, inkább próbáljunk meg nyitottsággal és lelkesedéssel fordulni a közelgő ünnepek felé.
Természetesen a karácsonyra nem csak úgy lehet hangolódni, hogy az ember mosolyogva felvásárolja a szupermarketek kínálatát, bőven elegendő az is, ha olyan programokat tervezünk a családunkkal, amelyeket egy kicsit megindítják bennünk az ünnepi hangulatot, vagy olyan zenéket hallgatunk, amelyek felébresztik a bennünk szunnyadó télanyót és télapót. A legkézenfekvőbb dolog pedig az lehet, ha egy pár héttel korábban elővesszük a dobozukban porosodó karácsonyi ablakdíszeinket és feltesszük azokat. Ezzel egyébként nem csak az ünnepi hangulatot csalogathatjuk elő magunkból, de megteremthetjük általuk a manapság rendkívül népszerű hygge életérzést is.
No de, térjünk a lényegre: miért is érdemes kicsivel előbb ünnepi hangulatba kerülni?
Kicsiny kis fényemmel, világítani fogok
Minden egyes családnak megvannak a maguk szokásai arra, hogy mikor kezdik el feldíszíteni a saját otthonaikat. Vannak, akik rögtön mindenszentek és halottak napja után már belekezdenek a karácsonyi dekorálásba, míg mások teljesen elzárkóznak ettől és egészen december 24-ig elő sem veszik a karácsonyi csecsebecséiket.
Bár ilyenkor akár egy kicsit furcsán is tekinthetünk azokra, akiknek már november elején az otthonaikban, az ablakukban vagy az erkélyeiken lógnak a díszek, mégis a pszichológusok szerint ők csinálják jobban. A korai dekorálás véleményük szerint ugyanis boldogabbá tehet minket.
Ha rögtön nagyon tudományosan szeretnénk hozzáállni ehhez a témához, akkor meg kell említsük, hogy az ünnepi dekorálás nagymértékben növeli a dopaminszintünket, amelynek növelése a boldogságunk és produktivitásunk kulcsa. A dopamin segítségével ugyanis könnyen megőrizhetjük motiváltságunkat és jókedvünket, amelyre a szomorú és érzelmileg megterhelő mindenszentek és halottak napja után kifejezetten szükségünk is lehet.
Ráadásul a dopamin számos üzenetet is közvetít az agyban, szerepe van a mozgás szabályozásában, a memória működésében, a figyelemben, az alvásban, emellett az érzelmek és reakciók szabályozásáért is felelős. Így hát nem véletlen, hogy egy nagyon hasznos hormonnak tartják.
Ha ez még nem lenne elég indok arra, hogy miért ne nézzünk ferde szemmel azokra, akiknél már novemberben kint vannak a karácsonyi égők és csecsebecsék, érdemes abból a szempontból is megközelítenünk a témát, hogy az ünnepi égőcskéink szó szerint fényt hozhatnak a szürke hétköznapjainkba.
Ebben az időszakban ugyanis az óraátállításnak köszönhetően hirtelen nagyon hamar elkezd sötétedni, ez pedig könnyen depresszióssá vagy motiválatlanná teheti az embert. A fény azonban segíthet jobb hangulatban maradnunk.
A fények, különösen az élénk színűek különféle asszociációkat válthatnak ki az emberek elméjében az ünnepekről, a biztonságról és az örömről… Úgy gondolom tehát, hogy a díszítés az egyik első helyen áll a korai sötétedésre adott válaszok között.
– fejtette ki John Cottone pszichológus, majd hozzátette, hogy mindezek mellett kreatívabbnak és élettel telibbnek érezhetjük magunkat általuk.
Ráadásul, ha nem csak a belső tereinket, hanem az ablakainkat, esetleg a házunk tetőit vagy kertjeit is kidíszítjük, akkor a körülöttünk élőknek is rögtön pozitívabb benyomásai lesznek rólunk, megközelíthetőbbnek és barátságosabbnak fognak gondolni minket. Egy dekoráció tehát arra is egyfajta üzenet lehet tőlünk a külvilág felé, hogy nyitottak vagyunk a kapcsolódásokra.
Felidézhetjük általuk a boldog múltat
Ha korábban feldíszítjük életterünket az abból a szempontból is áldásos lehet, hogy a rengeteg apró csecsebecse és fény egyfajta pozitív (vagy néha keserédes) nosztalgiát válthat ki belőlünk, melyek segítségével emlékezni tudunk gyermekkorunk boldog ünnepi pillanataira.
Egy kedves karácsonyi képeslap, egy kis angyalka vagy bármilyen apró dekoráció emlékek százait ébresztheti fel bennünk, általuk pedig közelebb érezhetjük magunkat azokhoz, akik esetlegesen már nem tudnak együtt ünnepelni velünk. A korai díszítés ez esetben tehát annyit jelent, hogy még pár héttel tovább érezhetjük még erősebben annak a személynek a jelenlétét, aki már nem lehet a társaságunk karácsonykor.
Igazi felfedezőkké válhatunk
Időben elkezdeni várni a karácsonyt már csak azért sem ciki, mert ebben az esetben elég időnk lehet arra is, hogy meglátogassunk egy-két karácsonyi vásárt is a nagyvilágban. Ha szokásosnál még korábban elkezdünk ezen gondolkozni, akkor nem csak a közelben levő vásárokat fedezhetjük fel, hanem jutányos áron megszerezhetünk magunknak egy-egy repülőjegyet is egész Európa-szerte.
A karácsonyi vásárok pedig minden kétséget kizáróan egy olyan ünnepi hangulatba hoznak majd minket, amelynek hatására alaposan megemelkedik majd az a bizonyos dopamin szintünk.
Ezeken a vásárokon kézműves termékek ezrei várnak bennünket tökéletes kis fabódékban, a kézzel faragott fadíszektől és betlehemektől kezdve egészen a pazar dekorációkig, ruhákig és az aromás illatgyertyákig. Mindezek mellett egy vásárban ínycsiklandozó fogások is várnak ránk, ahol a helyi specialitások mellett természetesen forralt bort és puncsot is mindig tud találni magának a kihűlt utazó. A miliőt természetesen ahogyan azt kell, a hangulatos fényfüzérek teszik még tökéletesebbé, a háttérben pedig gyakorta karácsonyi zene szól.
A legtöbb karácsonyi vásár november közepe-vége körül nyitja meg a kapuit, egy-kettő pedig még az új évben is látogatható. Azt tudni kell, hogy a legtöbb karácsonyi vásár karácsony napján, és néha 24-én vagy 26-án is zárva tart, így érdemes inkább előtte időzítenünk az utazást, de hát pont erről szól a cikkünk is, hogy mindenképpen az ünnepi rohanás megkezdése előtt érkezzünk, már csak a saját hangulatunk javításának érdekében is!
Íme, egy kis segítség ahhoz, hogy hogyan is vannak nyitva idén Európa-szerte ezek a vásárok:
Budapest: 2024. november 15. – 2024. december 31
Prága: 2024. november 30. – 2025. január 6.
Bécs: 2024. november 10. – 2024. december 26.
Salzburg: 2024. november 21. – 2025. január 1.
Zágráb: 2024. november 30. – 2025. január 7.
Amszterdam: 2024. december 12. – 2024. december 26.
Párizs: 2024. november 14. – 2024. december 29.
Berlin: 2024. november 25. – 2024. december 31.
München: 2024. november 27. – 2024. december 24.
Brüsszel: 2024. november 29. – 2025. január 5.
London: 2024. november 21. – 2025. január 5.
Stockholm: 2024. november 29. – 2024. december 22.
Ljubjana (a szerző személyes kedvence): 2024. november 24. – 2025. január 2.
Összességében, a kevesebb napsütéses órák és a karácsonyt megelőző túlórák és hétvégi munkanapok száma miatt bár az ember rosszabbul érezheti magát az ünnepet megelőző időszakban, a várakozás és a készülődés izgalma feledtetni tudja velünk a szürke és hideg hétköznapok valóságát, boldogabbá, kreatívabbá és kiegyensúlyozottabbá téve minket. Mindezek tudatában, tehát engedjük meg magunknak, hogy az idei évben egy kicsit korábban kezdjük el a hangolódást a karácsonyra, engedjük be az életünkbe a nosztalgikus emlékeket, élvezzük a gyönyörű dekorációkat és a boltok roskadozó kínálatait.
Közben pedig, ha tehetjük, próbáljuk meg felfedezni a világot és vele együtt a varázslatos szépségű karácsonyi vásárokat, fényparkokat. Bár ez így hirtelen sok változásnak és feladatnak tűnhet (mondjuk ki: követendő nyűgnek is), ha mégis megfogadjuk, akkor az emberi kapcsolataink terén is egy szorosabb és örömtelibb év vége köszönthet ránk.
The post Nem ciki már most karácsonyi lázban égni, sőt! A pszichológusok szerint pozitívumokkal járhat first appeared on nlc.