Péntek reggel sokakat megdöbbentettek azok az egyre sokasodó videók, amelyeken arabul beszélő maszkosok támadnak meg Amszterdam utcáin izraeli szurkolókat. Ezúttal a focimeccs csak apropó volt, nem az erőszak helyszíne, hiszen a közismerten erős zsidó kötődésű Ajax fogadta a Maccabi Tel Aviv csapatát.
A világ egyik legbiztonságosabb városának nevezett Amszterdamban végrehajtott támadások egész nap foglalkoztatták a közvéleményt. Péntek estére már van némi rálátásunk, hogy rekonstruáljuk az eseményeket, elsősorban a Volkskrant élő közvetítése, továbbá a Guardian összefoglalója és az MTI hírei alapján.
Eleve feszült helyzet
Az október 7-ei terrortámadás óta az antiszemita támadások és az iszlamofób incidensek száma is ugrásszerűen megnőtt Európában. Amikor a csütörtöki meccs idejére palesztinpárti tüntetést jelentettek be az Ajax stadionja mellé, akkor a csapat szurkolóinak keménymagja rögtön kijelentette, hogy ezt meg fogják akadályozni. A hatóságok léptek, és betiltották a tüntetést, amivel feldühítették a palesztinpárti szervezőket.
Ezen felül a városvezetés a stadion körüli területet, valamint a városközpont és a stadion közötti metróvonalat, illetve a városközpont egyes részeit „biztonsági kockázatot hordozó területnek” nyilvánította. Itt nagyobb rendőri jelenlétet rendeltek el, és engedélyezték, hogy ott mindenkit megelőző jelleggel megmotozzanak.
A meccs előtt
Amszterdam rendőrfőnöke, Peter Holla úgy fogalmazott, hogy „mindkét oldalon történtek incidensek”. Az elhíresült felvételek a zsidó szurkolók elleni, meccs utáni támadásokat mutatják, de a vendégszurkolók a meccs előtt ők maguk is agresszívan léptek fel.
A rendőrség tájékoztatása szerint szerda este a Maccabi szurkolói letéptek egy palesztin zászlót egy épületről, és azt kiabálták, hogy „baszd meg Palesztina”. A szurkolók megrongáltak egy taxit, illetve a Reuters által ellenőrzött videón fáklyákat gyújtottak és az Izraeli Védelmi Erőkre utalva azt skandálták, hogy „Olé-olé, hadd győzzön az IDF, baszódjanak meg az arabok!” Csütörtökön délben aztán Maccabi-szurkolók nagy tömege gyűlt össze a Dam téren, „mindkét oldalon verekedések voltak”, és felgyújtottak egy palesztin zászlót.
A Palesztin Hatóság később felszólította a holland kormányt, hogy vizsgálja ki a (zsidó) rendbontókat, és figyelmeztetett „a palesztinok elleni ellenségeskedés fokozódására”. Femke Halsema polgármester leszögezte, hogy
a Maccabi Tel Aviv néhány szurkolójának viselkedése „nem mentség” az esti támadásokra. A polgármester ugyanakkor úgy vélte, hogy az izraeli szurkolók viselkedése hatással lehetett a „város általános hangulatára”.
Mindenesetre a mérkőzés alatt – amelyen az Ajax Amsterdam 5-0-ra legyőzte a Maccabit – nem érkezett jelentés rendbontásról, és a szurkolók minden kellemetlenség nélkül elhagyták a stadiont.
A meccs után
Amszterdamnak koromsötét éjszakája volt – mondta a polgármester a rendőrséggel közös sajtótájékoztatón. A város „hozzászokott a tüntetésekhez, ez azonban nem tüntetés volt, hanem bűncselekmény, és nincs rá mentség”.
„Robogós fickók szelték át a várost, a Maccabi Tel Aviv szurkolóit keresve. Rajtaütésszerű támadások voltak. Nagyon is megértem, hogy ez a pogromok emlékét idézi fel.”
A rendőrség szerint az elkövetők több súlyos testi sértést követtek el. Öt sérültet kórházban ápoltak, harminc-negyven másik ember könnyebb sebesüléseket szerzett, de már mindenki elhagyhatta a kórházat.
Első körben 62 embert vettek őrizetbe, a péntek délutáni sajtótájékoztató idején tízen voltak még őrizetben, nyolc felnőtt és két kiskorú. Az ügyészség célja, hogy a tíz gyanúsított hamarosan egy gyorsított bírósági tárgyaláson jelenjen meg. A vád egyének és csoportok elleni nyilvános erőszak lehet. Akik szabadlábon védekezhetnek, azokat zaklatással és pirotechnikai eszközök használatával gyanúsítják. A rendőrség hangsúlyozta, hogy vannak filmfelvételeik, de arra kérik az embereket, hogy osszák a sajátjaikat is.
Estére megtörtént az első letartóztatás: egy 26 éves férfit azzal gyanúsítanak, hogy erőszakos cselekményeket követett el a főváros központjában lévő Spui téren. Az amszterdami rendőrség közleményében azt írja, hogy a férfit kamerák felvételei alapján sikerült letartóztatni.
Nemzetközi felháborodás
A holland miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte az „antiszemita zavargásokat”. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője leszögezte: nincs helye Európában az antiszemitizmusnak, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pedig a tolerancia, a tisztelet és az uniós állampolgárok biztonságának fontosságát hangsúlyozta.
Izrael hevesen reagált. Bejelentették, hogy az izraeli hadsereg mentőakciót tervez indítani Hollandiába, teherszállító repülőgépekkel, orvosi és mentőcsapatokkal. Ezt később lefújták. Az Amszterdamban tartózkodó izraelieket korábban arra utasították az izraeli biztonságiak, hogy zárkózzanak szállodai szobáikba, de miután a holland biztonsági erők megerősítették jelenlétüket a városban, már azt tanácsolják nekik, hogy induljanak el a repülőtérre, ahol útlevelük nélkül is felengedik az izraeli járatokra azokat, akik az összecsapásokban elvesztették irataikat. Az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) felszólította állampolgárait, hogy ne vegyenek részt egy olaszországi kosárlabda-mérkőzésen az amszterdami támadás miatt.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök úgy nyilatkozott: „a kristályéjszaka (vagyis a hírhedt náci pogrom) 86. évfordulóját ünnepelték tegnap este Amszterdam utcáin, amikor több száz izraeli futballszurkolót támadtak meg palesztinbarát tömegek. A kristályéjszakával ellentétben azonban a zsidó népnek ma már saját állama van.” A támadások mögött álló erők nem csak a zsidókra, hanem az egész szabad világra veszélyt jelentenek – tette hozzá Netanjahu, aki utasította a Moszadot, hogy a jövőben előzzék meg a zavargásokat a külföldi rendezvényeken. Hogy ez hogyan történne, az ugyanúgy kevéssé világos, mint hogy mi a célja a nemrég Amszterdamba érkezett izraeli kormányzati delegációnak.
Az estét Dick Schoof miniszterelnök a helyi zsidó közösség képviselőivel tölti, miután idő előtt hazatért Budapestről.
Hibázott a rendőrség?
Peter Holla városi rendőrfőnök megvédte testületét a szélsőjobboldali pártvezér, Geert Wilders vádjaival szemben, miszerint a rendőrség nem volt jelen, amikor zsidó szurkolókat támadtak meg. Hollát megdöbbentették a történtek, de állítása szerint a rendőrség „maximálisan felkészült” volt, csütörtök este 800 rendőr volt szolgálatban. „Különösen nehéz fellépni az ilyen típusú villámakciókkal szemben, amelyek az egész városban elterjedtek” – mondta a belvárosban elszórtan elkövetett támadásokról.
A rendőrség nagyszabású nyomozást indított, és kéri a szemtanúk jelentkezését. A polgármester elmondta, hogy független vizsgálatot is indítanak a történtek és a hatóságok intézkedései kivizsgálására.